Mehmet Besler TOSFED Başkanlığı için adaylığını açıkladı

4274

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı’nın 2015 yılından bu yana sürdürdüğü başkanlık görevinden, siyaset çalışmaları nedeniyle ayrılması üzerine boşalan TOSFED Başkanlığı’na Mehmet Besler aday oldu.

(Soldan sağa)Tolga Tomris, Yalçın Arsan, Mehmet Besler, Önder Dalkıran…

TOSFED Başkanlığı için aday olduğunu düzenlenen bir basın toplantısı ile duyuran Mehmet Besler, uzun yıllardan bu yana otomobil sporlarının içinde. Otomobil sporları camiasının yakından tanıdığı bir isim olan Yalçın Arsan’ın da Başkan Vekili adayı olarak tanıtıldığı toplantıda hedeflerini anlatan Mehmet Besler, “Şahsen üzerinde duracağımız konular şeffaflık, adil bir yönetim anlayışı ve tüm paydaşlarla iletişim olacak. İlk icraatımız, hem karting hem de pist şampiyonalarını hak ettikleri yere getirmek olacak” dedi.

Yeni başkan 28 Şubat’ta seçilecek

Mehmet Besler uzun yıllar aktif sporcu olarak da otomobil sporları camiasında yer aldı..

TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu), 28 Şubat’ta düzenlenecek Olağanüstü Genel Kurul’la yeni başkanını seçecek. Dünyada, futboldan sonra en yüksek ekonomik hacme sahip spor dalı olan otomobil sporlarının Türkiye’de temsilcisi olan TOSFED başkanlık yarışına motor sporları yarışlarında başarıları ile tanınan Mehmet Besler de katıldı.

İstanbul Swissotel’de düzenlenen basın toplantısı ile adaylığını açıklayan Mehmet Besler, eski Başkan Serkan Yazıcı’ya, başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ederken, hedefinin sporun içinden gelen bir yönetici olarak yapılanların üzerine daha fazlasını koyarak otomobil sporlarını Türkiye’de hakettiği konuma getirmek olduğunu söyledi.

“TOSFED Başkanlığına hazırım”

Hem sporcu, hem de farklı sporlara sunduğu hizmetlerle TOSFED Başkanlığı için hazır olduğunu belirten Mehmet Besler; “Uzun süre motorsporlarında müsabakalara katılmakla birlikte kendi oğlum Berkay Besler’in de gelişimine ve ülkemizi başarıyla temsil etmesine çok mesai harcadım. Özetle sporcu geçmişim, halen sporcu yetiştirmem, kulüp başkanlığı geçmişim ve farklı kulüp ve derneklerdeki üyeliklerimle aslında kendimi TOSFED Başkanlığı’na hazırlamışım. Diğer aday Sayın Eren Üçlertoprağı ile kişisel en ufak bir sorunum yok. Kendisi ve ekibine başarılar dilerim. Ben bu yarışa spora yeni bakış açıları, farklı isimler, bağlantılar ve projeler getirebileceğimi düşündüğüm için girdim. Hem bir sporcu olarak vizyonum hem de bir işadamı olarak yönetim anlayışımla sporumuza katma değer yaratmayı hedefliyorum. Ve görevim sırasında iz bırakmak en büyük hayalim. Elbette bu vesileyle beni destekleyen camiamızın büyüklerine de teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Karting ve pist yarışlarına rehabilitasyon

Konuşmasında başkan adayı olarak yapmak istediklerini de anlatan Mehmet Besler, konuyla ilgili şunları anlattı: “İlk icraatımız hem karting hem de pist şampiyonalarını hak ettikleri noktalara getirmek olacak. Şahsen üzerinde özellikle duracağım konu, motorsporlarının beşiği sayılan karting sporu. Üzerinde duracağımız konular şeffaflık, adil bir yönetim anlayışı ve tüm paydaşlarla iletişim olacak. Sorunları sportif ve finansal olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Sportif anlamda kulüplerimizin desteklere ve kendileriyle yakından ilgilenilmesine ve iletişim halinde olunmasına gereksinimleri var. Her kulübümüz çok değerli işler yapıyor veya yapabilecek potansiyelde ama kendileri ile yakından ilgilenilmediği takdirde bunlardan haberdar olamıyorsunuz. Öncelikle bunu çözmek gerekiyor. Finansal kısımdaysa, önceki yönetimlerin hep eleştirildiği adil ve şeffaf olmayan yönetim yaklaşımı var. Kulüplere sağlanan maddi destekler, sporcu ve kulüplerden talep edilen bedeller gibi konuların çok hızlı çözülmesi gerekiyor.”

Kulüplere özel ilgi

TOSFED’e bağlı kulüplerin, en başta kendileriyle iletişim kurulması ve ihtiyaç anında çözüm üreten bir federasyon beklentisi içerisinde olduğunu söyleyen Mehmet Besler; “TOSFED bugün Ralli, Pist, Off-Road, Trial, Karting, Tırmanma, Drift, Klasik Otomobil ve Rallikros gibi ulusal şampiyonaların düzenlenmesinden sorumlu ve bunları, farklı illerde bulunan kulüp ve derneklerin desteğiyle hayata geçiriyor. Her branşta pek çok farklı sorun olmakla birlikte, istişare yoluyla giderilmeyecek sorun da bulunmuyor. Onların bu yapının bir parçası olduğunu asla unutmayacağız ve erişilebilir olacağız. Maddi konularda duydukları destek için de federasyon olarak kaynaklarımızla elimizden geldiğince yardımcı olacağız. Yaptığımız çalışmalara göre yüzde 30-50 arasında bir destek artışı mümkün. Bunlara ilave olarak sponsor bulunması veya bazı zorunlu bedellerde indirim yapılması dahi mümkün görünüyor. Örneğin motorsporlarının en büyük gider kalemlerinden olan malzeme temini ve ithalat işlemlerinde yardımcı olabilmek için özel çalışmalar yapabileceğimizi biliyoruz” şeklinde konuştu.

Rekabetçi ve keyifli motorsporları ortamı

Otomobil Sporları ile Otomotiv Ana Sanayii’nin ilişkilerinin güçlü olmasının Türkiye’de motor sporlarının gelişiminde çok önemli olduğunun altını çizen Mehmet Besler, sözlerini şöyle bitirdi; “Örneğin yönetimimiz özellikle otomotiv ana sanayii ile ilişkileri güçlendirecek adımlar atacak. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) gibi yapılarla işbirlikleri yaparak hem Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişmesine imkan sağlayacağız hem de markaların motorsporlarında daha fazla yer almasını ve desteklemesini sağlayacağız. Yıllardır motorsporlarına desteklerini esirgemeyen Ford Otosan ve Tofaş gibi marka ve kurumlara yenilerini ekleyerek daha rekabetçi ve keyifli motorsporları ortamı yaratacağız.”

Yalçın Arsan: Sporun otomotiv sektörü ile daha fazla yakınlaşması şart

Toplantıda yönetim ekibini de tanıtan Mehmet Besler’e “Başkan Vekili Adayı” olarak en büyük desteği veren Yalçın Arsan’da, yaptığı konuşmada Mehmet Besler’in yapıcı ve uzlaşmacı yaklaşımının motor sporlarının farklı boyutlarını biraraya getirebileceğini gördüğü için yanında olduğunu ifade etti. Yalçın Arsan, konuşmasında şunları anlattı ; “Bu önemli seçimin spora ve ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini umarım. Ben Federasyondaki rolümü sporun otomotiv sektörü ile daha fazla yakınlaşması için yeni yollar aranması olarak görüyorum. 1988 yılından bu yana hem sporun hem de otomotiv sektörünün içindeyim. 30 yılı aşan bu dönem süresince sporcu, yönetici ve sponsor rollerini bizzat deneyimlemiş biri olarak Mehmet Besler’in ekibine katma değer yaratabileceğimi düşünüyorum”.