Mercedes-Benz Türkiye’de yeniden yapılanıyor

1376

52 yıldır Türkiye’deki faaliyetlerine aralıksız devam eden Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG; global olarak üç şirketten oluşacak yeni bir kurumsal yapıya geçiyor.

Daimler’in yeni yapılanmasına göre; Otomobil ve Hafif Ticari Araç grubu, “Mercedes-Benz AG”, Kamyon ve Otobüs grubu, “Daimler Truck AG” ve Daimler Finansal Hizmetler grubu ise “Daimler Mobility AG” şirketleri altında toplanacak.

Faaliyetleri 2 ayrı şirket yapısı altında devam edecek

Bu değişim stratejisi kapsamında Türkiye’de de iştiraki olan diğer ülkelerde olduğu gibi yeni bir yapıya gidilerek; Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar ile Kamyon ve Otobüs gruplarının faaliyetleri 2 ayrı şirket yapısı altında devam edecek.
Otomobil ve Hafif Ticari Araçlara ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi için,9 Nisan 2019’da resmi olarak kurulan “Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş.”, Türkiye’deki faaliyetlerine 01.01.2020 itibariyla başlayacak. Mercedes-Benz Türk ise Kamyon ve Otobüs faaliyetlerinden sorumlu olmayı sürdürecek.

Süer Sülün: “Bu değişim geleceği tasarladığımız bir yolculuğun başlangıcı olacak.”

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün: “Mercedes-Benz Türk olarak, bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biriyiz. Ana şirketimiz Daimler AG’nin başlatmış olduğu Project Future değişim programı kapsamında, biz de Türkiye’de bulunan yeni yapılandırma için bu senenin başından beri çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bize daha fazla iş özgürlüğü sağlayan, pazara ve müşterilerimize odaklanmamıza daha çok fırsat veren ve işimizin başarısına tamamen odaklanmamızı sağlayan bu dönüşüm hem markamız, hem müşterilerimiz, hem de tedarikçilerimiz için geleceği tasarladığımız bir yolculuğun başlangıcı olacak.” diye ifade etti.