Mercedes’in hangi modellerinde emisyon usulsüzlüğü tespit edildi

2810

Almanya Federal Motorlu Taşımacılık Dairesi (KBA)’nin Mercedes’in bazı dizel modellerinin aşırı kirliliğe neden olduğunu ve dizel motorlarda kullanılan 5 yazılımın onaylanmadığını açıklaması Mercedes’te ‘ŞOK’ etkisi yaptı.

Mercedes’in ürettiği Vito, GLC ve C sınıfı sedan otomobillerin Euro 6 dizel motorlarında onaylanmamış 5 yazılım işlevinin tespit edildiği açıklandı. Bu nedenle Alman Hükümeti Mercedes’ten Avrupa geneline dağılmış 774 bin aracını acilen geri çağırmasını istedi.

Bakanla bir hafta 2 görüşme yapıldı

Daimler CEO’su Dieter Zetsche Alman Ulaştırma Bakanı Andreas Schuuer ile bir haftada 2 kez görüşmesine rağmen geri çağırma konusunda, Alman Hükümeti geri adım atmadı.

Almanya’da da 1 milyon araç etkilenecek

Avrupa genelinde satışı yapılmış Vito, Mercedes’in SUV modeli GLC ve C sınıfı sedan otomobillerinde tespit edilen usulsüz yazılım nedeniyle 774 bin araç geri çağrılacak. Bu arada Almanya’da da 1 milyona yakın aracın bu kapsamda olduğu öne sürüldü.

Mercedes geçtiğimiz yıl AB genelinde 3 milyon aracını gönüllü olarak geri çağırmıştı

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl Mercedes, AB genelinde yaklaşık 3 milyon aracını geri çağırarak, emisyon performanslarını iyileştirmek için yeni yazılım yüklemişti.