Monaco’da 300. yarışına çıkacak Kimi Raikkonen nasıl F1 pilotu oldu!

2067
Kimi Raikkonen Nasıl F1 Pilotu Oldu

Raikkonen, Monaco GP’sinde 300. yarışına çıkacak. Otomobil sporlarında 19. yılını dolduran Kimi Raikkonen nasıl F1 pilotu oldu!

Formula 1’in ‘Buz Adam’ı Alfa Romeo Racing pilotu Kimi Raikkonen, F1 dünyasında 19. yılını doldurdu.

Monza Pisti’nde test sürüşü ile başlayan Formula 1 kariyeri

Mugello’da bir sonbahar günüydü… Yıl 2000 ve aylardan Eylül… Monza’daki İtalyan Grand Prix’sinden iki gün sonra, tesisi kullanmak isteyenler için üç günlük test yapmalarına izin veriliyor. Pistte 3 ekip test yapacak. Ferrari, McLaren ve Sauber. Ferrari ve McLaren araçlarının durumuyla ilgili veri toplamak ve yaklaşan yarışlar için geliştirilen yeni parçaları test etmek için çalışıyordu. Sauber için ise durum farklı, gizliden gizliye bir yıldız adayının performansını test ediyorlardı. O yıldız adayı Kimi Raikkonen’den başkası değildi.

Finlandiya’dan gelen 20 yaşında bir çocuk: Kimi Raikkonen

Finlandiya’nın en büyük ikinci kenti olan Espoo’dan gelen bu 20 yaşındaki çocuk Kimi Raikkonen idi. İngilizce’ye fazla hakim değildi. Konuşmuyor, sadece sürüşe odaklanan bir yapısı vardı. O kadar gençti ki, Sauber onu havaalanından almak için bir tamirciyi görevlendirmişti. Suber yetkililerine göre Kimi Raikkonen İtalya trafiğinde otomobil kullanmaya yetecek kadar yaşlı değildi.

TÜM FORMULA 1 HABERLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Michael Schumacher de performansına hayran kalmıştı

3 gün süren testi başka bir göz daha izliyordu, O da Michael Schumacher idi. Schumacher, Kimi’nin performansından çok etkilenmişti. Ve o üç günün sonunda Sauber Kimi Raikkonen için Formula 1 dünyasının kapısını açtı.
Kimi Raikkonen şimdi Sauber’e minnet borcunu ödüyor. Ferrari’de yarış kariyerine son vermeyen Kimi Raikkonen F1 dünyasına Sauber ile veda edecek. Bilindiği gibi Sauber’in adı bu sezon Alfa Romeo Racing olarak değiştirildi.

kimi-Alfa Romeo Racing

Kimi Raikkonen’in bir Dünya Şampiyonluğu ve 103 podyumu var

Formula 1’in ikonik karakterlerinden 40 yaşındaki Finli sürücü Kimi Raikkonen şimdiye kadar 299 yarışta mücadele etti. 103 kez podyuma çıktı. Toplamda 1829 puan topladı. 18 kez pole pozisyon sahibi oldu. 21 yarış kazandı. 2007 yılında Ferrari ile Dünya Şampiyonu oldu.

TÜM ALFA ROMEO HABERLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ