Monte Carlo Rallisi’nde Ford, Hyundai, Toyota ve Citroen savaşı

2271

Monte Carlo Rallisi’nde adeta markalar savaşı yaşanıyor. Ford; Fiesta WRC ile, Citroen; C3 WRC ile, Toyota; Yaris WRC ile ve Hyundai; i20 WRC ile zirve mücadelesi veriyor. İlk 2 günün galibi Ford Fiesta WRC ile Sebastien Ogier oldu.

Rallinin 1. günü Monaco’daki Casino Meydanı’nda verilen startla başladı. İlk gün gece geçilen 36.39 kilometrelik etapta pilotlar oldukça zorlandı. Ford Fiesta WRC ile yarışan 1 kapı numaralı Sebastien Ogier-Julien Ingrassia ilk günü lider bitirdi. Hyundai i20 WRC ile yarışan Andreas Mikkelsen-Anders Jaeger ikilisi ilk günün finişine 2. sırada gelirken; Hyundai i20 WRC Dani Sordo-Carlos Del Barrio ikilisi üçüncü oldu.

Toyota ekipleri zirveyi zorlayacak

Toyota Gazoo World Rally Team’in üç sürücüsü de Rally Monte Carlo’daki 2018 FIA World #Rally Şampiyonası sezonuna iyi bir başlangıç ​​yaptı. İlk gün klasmanının 4., 5. ve 6. sırasında Toyota Yaris WRC ile Toyota pilotları yer aldı. Yarışın ilk günü koşulan gece etaplarında WRC’de ilk kez yarışan Toyota pilotu Lappi sürpriz yaparken, Tanak etap içinde bir banka çarparak zaman kaybetmesine rağmen finişe 5. sırada geldi.

Ford Fiesta, Toyota Yaris ve Hyunda i20 birincilik için savaşıyor

Rallinin 2. günün koşulan zorlu etapların sonunda Ford Fiesta WRC ile Ogier-Ingrassia ikilisi birinci, Toyota Yaris WRC ile Tanak-Jarveoja 2. ve Hyundai i20 WRC Sordo-Barrio ikilisi 3. oldu.

Rally Monte Carlo’da ekipler Cumartesi 5 etap ve son gün olan Pazar günü de 4 etapta mücadele verecek.

10.Etap sonunda Monte Carlo Rallisi Genel Klasmanı

1- Sebastien Ogier, J.Ingrassia (Ford Fiesta WRC)
2- Ott Tanak, M.Jarveoja (Toyota Yaris WRC)
3- Jari-Matti Latvala, M.Anttila (Toyota Yaris WRC)
4- Esapekka Lappi, J.Ferm (Toyota Yaris WRC)
5- Kris Meeke, P.Nagle (Citroen C3 WRC)
6- Bryan Bouffier, X.Panseri (Ford Fiesta WRC)
7- Elfyn Evans, D.Barritt (Ford Fiesta WRC)
8 -Thierry Neuville, N.Gilsoul (Hyundai i20 WRC)
9- Craig Breen, S.Martin (Citroen C3 WRC)
10- Jan Kopecky, P.Dresler (Skoda Fabia R5)

WRC, Monte Carlo Rallisi ile start alıyor