Motorları artık bu minik robotlar tamir edecek

2706

Rolls-Royce’un yeni robot teknolojisi, motor bakımında devrim yaratacak bir yenilik getiriyor. Motorun içinde bir endoskop gibi yol alabilen “yılan” robotlar geliştiren Rolls-Royce, yeni ürünlerini Farnborough Havacılık Fuarı’nda tanıttı.

Rolls-Royce tarafından açıklanan IntelligentEngine vizyonu, ürün ve hizmetin birbirinden ayrılamayacak kadar birbirine bağlı olduğu bir dünyayı tasvir ediyor. Bu vizyon, robotik gibi çeşitli alanlarda yürütülen faaliyetlerin özellikle dijital teknolojilere odaklanması fikrini öne çıkarıyor.

Bakım yapılması için motorun uçaktan sökülmesine artık gerek yok

Bugün sergilenen robot teknolojilerinden her biri, bakım yapılması için motorun uçaktan sökülme gereğini ortadan kaldırarak süreci hızlandırıyor ve geliştiriyor. Bu teknolojiler, motor bakım maliyetini düşürmek, motorun çalışma süresini uzatmak ve gereken bakımların olabildiğince hızlı tamamlanmasını sağlamak gibi yollarla müşterilere önemli faydalar sağlıyor.

Rolls-Royce’un yeni nesil robotları

SWARM robotlar – her biri yaklaşık 10mm çapında olan ve birbirleriyle işbirliği içinde çalışan bu minyatür robotlar, bir “yılan” robot yardımıyla motorun içine bırakılarak ulaşılması zor yerlerde incelemeler yapabiliyor. Taşıdıkları küçük kameralarla operatöre canlı yayın yapan bu robotlar, motor bakımının uçaktan sökülmeden yapılmasına olanak sağlıyor. Bu proje, Rolls-Royce, Harvard Üniversitesi ve Nottingham Üniversitesi’nin işbirliğiyle geliştirildi.

INSPECT robotlar – motora kalıcı olarak, periskop gibi yerleştirilen bu robotlar, üzerlerindeki kameralar sayesinde motorun kendi kendini incelemesine ve her türlü bakım ihtiyacını bildirmesine olanak sağlıyor. Kurşun kalem boyutundaki bu robotlar, motorun içinde oluşan aşırı sıcaktan korunurken, sağladıkları verilerle Motor Sağlığı Takip Sistemlerinin oluşturduğu milyonlarca veri noktasına içeriden katkıda bulunuyor.