Motosikletlerle otomobiller birbirleriyle konuşuyor

3134
Sürücüler ya da araçlarındaki sensörler, bir motosikleti daha görmeden çok önce bu teknoloji onlara bir motosikletin yaklaşmakta olduğunu haber veriyor ve daha defansif bir sürüş stratejisi izlemelerini sağlıyor.

İki tekerlekli araçlara yönelik talep gittikçe artıyor. 2021’de iki tekerleklilerin yıllık global üretiminin üçte bir oranında artarak yaklaşık 160 milyon birime ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da motosiklet teknolojisini kayda değer bir ticari etken haline getiriyor.

Merkezi Japonya’nın Yokohama kentinde bulunan Bosch İki tekerlekli Araç ve Motor Sporları İş Birimi, global motosiklet ve motor sporları pazarında ivme kazanmaya devam ediyor. Şirket iki tekerlekli araçlarda ve motor sporları araçlarında sürücü destek sistemleriyle bağlanabilirlik çözümlerinin yanı sıra modern güç aktarma sistemi ve elektrifikasyon sistemleri de sunuyor.

Dijital koruma kalkanı

Bosch sürücülerin araçlarla, altyapıyla ve genelde diğer sürücülerle iletişim kurmasını sağlayan, dijital koruma kalkanı gibi bağlanabilirlik sistemleri oluşturuyor. Bu sistem, motosikletlerle otomobillerin birbirleriyle konuşmasını sağlıyor. Sürücüler ya da araçlarındaki sensörler, bir motosikleti daha görmeden çok önce bu teknoloji onlara bir motosikletin yaklaşmakta olduğunu haber veriyor ve daha defansif bir sürüş stratejisi izlemelerini sağlıyor. Sürücünün ağa bağlı ve güvende olmasını sağlayan bir diğer çözüm olan Connected Horizon, sürücüleri ilerideki virajın arkasına bakıp olası tehlikeler hakkında önceden uyarıyor. 2025 yılına gelindiğinde dünya genelinde yeni ruhsat alan motosikletlerin yüzde 70’inin ağa bağlı olacağı öngörülüyor.