Nesnelerin interneti ve mobilite için önemli adım

1443

Bosch Grubu, Almanya’daki ikinci yonga plakası fabrikasını Dresden’de 1 milyar Euro yatırımla kuruyor. 2020 başında üretime başlaması planlanan fabrikada, otomotiv teknolojisi ve nesnelerin interneti için büyük önem taşıyan yarı iletkenler üretilecek.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch Grubu’nun Dresden’de kuracağı son teknoloji yonga plakası fabrikasının temeli atıldı. Grubun 1 milyar Euro yatırım yapacağı fabrikanın inşaatının 2019 sonlarında tamamlanması ve ardından üretim makinelerinin kurulumuna geçilmesi planlanıyor. Yeni fabrika, 2020 yılının başında çalışmaya başlayacak.

Yarı iletkenler: Nesnelerin interneti açısından önemli teknoloji

Yarı iletken yongaların üretimi, yonga plakası olarak da bilinen bir silikon diskle başlar. Bu yonga plakasının çapı ne kadar büyük olursa üretim döngüsü başına daha fazla sayıda yonga üretilebilir. Bu, Bosch fabrikasının 300 mm’lik yonga plakalarının üretimine odaklanmasının nedenlerinden biri. Konvansiyonel 150 ve 200 mm yonga plakaları ile karşılaştırıldığında 300 mm yonga plakası teknolojisi, daha fazla ölçek ekonomisi sağlıyor. Yarı iletkenler, bir mikrometrelik kesitlerle ölçülen yapılara sahip son derece küçük entegre devrelerdir. Bunların üretimi, haftalar süren ve yüzlerce adımdan oluşan yüksek otomasyona sahip, karmaşık bir süreç gerektiriyor. Ortam havasındaki en küçük partiküller bile hassas devrelere zarar vereceğinden temiz oda koşulları altında üretim gerçekleştiriliyor.

Ağa bağlı üretim: Daha yüksek kalite için günde 22 ton veri

Yonga plakası üretimi, ağa bağlı üretimin öncülerindendir. Dresden Fabrikasının saniyede 500 sayfaya eşdeğer üretim verisi oluşturması bekleniyor. Bu veriler kağıda dökülecek olsa günde 42 milyondan fazla sayfayı ve 22 ton ağırlığı bulacak. Bu nedenle yapay zeka, fabrikada yonga üretiminde özel bir role sahip olacak.

Yüksek otomasyona sahip üretim tesisleri, süreçlerini optimize etmek için kendi verilerini analiz ediyor. Bunun neticesinde, üretim maliyetleri düşerken yongaların kalitesi artıyor. Ayrıca, planlama ve proses mühendisleri, yeni yonga plakası ürünlerinin geliştirilmesini hızlandırmak veya öncesinde ya da üretim süreci sırasında toleransları minimize etmek için bu üretim verilerine istedikleri zaman erişebiliyor.