Nissan 20 yıllık logosunu da değiştirdi!

2882
Yeni Nissan Logosu


Nissan dönüşüm planı çerçevesinde fiziksel kimliğini dijital dünyaya uyarladı ve 20 yıllık logosunu değiştirdi.

Nissan’ın eski logosu yıllardır sadece Nissan araçlarının sağladığı sürüş heyecanına eşlik etmedi. O logonun altında Nissan için çok önemli olan bir mesaj saklıydı.. Nissan’ın logosu, kurucusu Yoshisuke Aikawa‘nın “Shisei tenjitsu o tsuranuku (Güçlü bir inancınız varsa, güneşe bile nüfuz edersiniz)” anlamına gelen bir inancı temsil ediyordu.

Bu özü canlı tutarken, Nissan’ın yeni logosu son yirmi yılda toplumlardaki önemli değişiklikleri yansıtıyor. Yeni bir dönem için ikonik Nissan marka logosu yeniden canlandırıldı.

Nissan’ın yeni logosu, zengin mirasına ve yenilik geleneğine bağlı kalırken geleceğe dönük canlanıyor. Şirket adı, logonun merkezinde yer alarak, geçmiş kilometre taşlarını ve anıları çağrıştıran ve aynı zamanda evrimi de ileten, hemen farkedilen markayı iletiyor.

Tasarım süreci nasıl başladı?

Yolculuk, 2017 yazında, Nissan’ın küresel tasarım kıdemli başkan yardımcısı Alfonso Albaisa’nın Nissan’ın logosu ve marka kimliğinde olası değişiklikleri araştırmaya başladığı zaman başladı. Nissan’ın gelişmiş tasarım departmanının genel müdür yardımcısı Tsutomu Matsuo liderliğinde bir tasarım ekibi kuruldu. Albaisa “ince, hafif ve esnek” anahtar kelimelerini baz alarak tasarım yolculuğuna başladı.


Son iki yıl boyunca ekip, Aikawa’nın yönerge sözlerine bağlı kalarak birkaç tasarım oluşturdu. Ana tema şuydu: “tutkulu olun, yenilikçi olun, meydan okuyucu olun.”

Ekibin, yaklaşan tüm elektrikli modellerde logonun aydınlatılması için erken bir karar da dahil olmak üzere çeşitli değişkenleri göz önünde bulundurması gerekiyordu. Logo aydınlandığında net bir izlenim sağlamak için logonun ana hatlarının kalınlığının ölçülmesi ve elbette otomobillerdeki aydınlatılmış elemanlar için her pazardaki kanun koyucuların düzenlemelerine uyumlu olma gibi teknik zorluklara uymak zorundaydı.. Logo ayrıca, dijital olarak veya kağıt üzerinde göründüğü gibi aydınlanmadığında da güçlü bir etki yaratmalıydı.

Ortam ne olursa olsun, bu yeni logonun açıkça Nissan’ı temsil etmesi ve etkisi olması gerekiyordu.

Sayısız eskiz ve maketten sonra, sonuç iki boyutlu bir izlenime sahip bir logo oldu. Üretilenden daha tasarımlı görünmekle birlikte, birden fazla dünyada yaşama esnekliğine sahip… Süreç 3 boyutlu olarak başladı ve daha sonra 2 boyutlu olarak geliştirildi – önce aydınlatılmış marka rozeti tasarlandı, aydınlatılmış alanı 2 boyutlu formda markayı temsil etmek için dışarı çekti.

Yeniden tasarımın genel etkisi, keskin kenarlı, endüstriyel bir histen rafine, tanıdık ve dijital dostu bir görünüme geçiş oldu. Nissan, sadece geleneksel bir araç üreticisi olarak değil, bir hareketlilik ve hizmet sağlayıcısı olarak da evrimini gösteriyor.

Matsuo, “Yeni Nissan logosu, geçmiş iterasyonlardan kaynaklanan yönlendirici mesajımızı iletiyor: Güçlü, kararlı bir inancınız varsa, güneşe bile nüfuz edebilir. Nissan’da, başarının gücüne olan bu güçlü inanç hiç değişmedi ve elektrifikasyon, sürücü yardımı ve dijital bağlantı konusundaki öncü çabalarımızda görülebilir. Logomuz, müşterilerimize, çalışanlarımıza ve topluma olan bağlılığımızı göstermek için tüm bunları bir bakışta iletmek zorundaydı” dedi.

Etkili bir varlıkla müşterilere ulaşmak

Yeni logo Temmuz ayında hem dijital hem de fiziksel olarak görünmeye başladı. Nissan’ın elektrikli araçlarında 20 LED ile aydınlatılmış özel bir ışıklı logo bulunacak (logo yeniden tasarımlar arasındaki yıl sayısına karşılık gelecek), Nissan’ın elektrikli bir geleceğe doğru gittiği önemli bir görsel hatırlatma!..

Bunu, ortamlar arasında yer alan yeni logo izleyecek; antetli ve bayilik işaretlerinden sosyal medyaya ve dijital reklama kadar. Dört iterasyondan biri, yeni logonun değişen iletişim noktalarına esnek bir şekilde uyum sağlamasına izin verecek.

Özellikle, bazı dijital ve video uygulamalarında logo, çeşitli arka planlara kaydığı ve titreştiği için aslında “canlanacak”, bu da logonun günümüzün sürekli değişen ortamını ve heyecan verici, alakalı ve ilgi çekici kalması için gereken esnekliği yansıtmasına izin veriyor.

Markanın ilk crossover EV’si olan Nissan Ariya, yeni logo ile ilk kez tanıtılan otomobil oldu. Akıllı Sürüş, Akıllı Güç ve Akıllı Entegrasyonun üç sütununu tamamen oluşturmak için tasarlanan Nissan Akıllı Hareketlilik’in yeni simgesi olan Ariya, sadece uygun olmakla kalmıyor, aynı zamanda logonun uyarlanması üzerinde de önemli bir etkiydi.

Son söz yine Albaisa’dan: “Nissan Ariya, ileri teknolojiyle donatılmış en yeni elektrikli aracımız. Bu yeni logo için mükemmel bir platform…”