Nissan, Ariya ile yeni bir dönemin kapısını açıyor!

7623
Nissan, Ariya ile yeni bir dönemin kapısını açıyor!

Japon otomobil üreticisi Nissan dönüşüm planının ilk adımını bugün (15 Temmuz 2020) Yokohama ‘da attı. Yeni dönemin kapısını Ariya ile açan Nissan 2023 yılına kadar 20 yeni model pazara sunacak.

Nissan NEXT dönüşüm planında önemli bir kilometre taşını işaret eden Nissan, yeni Ariya’yı tanıttı. Şirketin ilk tamamen elektrikli crossover SUV’si olan Ariya, Nissan markası için yeni bir dönem başlatıyor ve şirketin vizyonunu somutlaştırıyor.

Nissan’ın teknolojilerinin ve tasarımının zirvesini temsil eden %100 elektrikli Nissan Ariya, Yokohama’daki Dijital Dünya Lansmanı ile tanıtıldı. Yeni model Ariya, Nissan’ın elektrikli araçlar ve SUV’ler da dahil olmak üzere nelere odaklandığını yansıtırken Nissan dönüşümünde önemli bir adım olarak yer alacak.

Nissan CEO’su Makoto Uchida, “Nissan Ariya’yı tüketicinin günümüz isteklerine ve pratik ihtiyaçlarına bir cevap olarak yarattık. EV’lerde ve geçişlerde güçlü yönlerimizi birleştirerek, Nissan’ın yeni heyecan ve tasarım dönemi için bir vitrin oluşturduk” dedi.


Ariya, Nissan’ın 18 ayda 12 yeni model sunma planının ilk ayağı. Yeni crossover, Nissan’ın yeni elektrikli, otonom ve bağlantılı teknolojiler için tüm talepleri karşılamayı taahhüd ediyor.

Nissan, EV’ler ve e-POWER elektrikli modellerin satışlarının 2023 mali yılı sonuna kadar yılda 1 milyondan fazla olmasını bekliyor. O zamana kadar, şirket aynı zamanda 20 pazarda 20’den fazla modelde otonom sürüş teknolojilerini tanıtmayı ve bu sistemlerle donatılmış 1.5 milyondan fazla araç satmayı hedefliyor.

Yeni Nissan geleceğe bakıyor, zengin mirasa bağlı kalıyor

Nissan Ariya, bugün dünya prömiyerini yapan Nissan’ın yeni logosuna sahip. Şirketin yeni nesil müşteriler için yenilik yapmaya devam etme konusundaki kararlılığını sembolize ederek, tanıtılan veya yenilenen yeni Nissan modellerini süsleyecek.

Yeni logo geleceğe bakarken, şirketin zengin mirasına ve yenilik geleneğine gururla bağlı kalıyor. Şirket adı, logonun merkezinde yer alarak, geçmiş kilometre taşlarını ve anıları çağrıştıran ve aynı zamanda evrimi de ileten anında tanınan bir markayı iletiyor.

Uchida, “Nissan Ariya, işimizde, ürünlerimizde ve kültürümüzde dönüşüm yolculuğumuza başlarken tarihimizde yeni bir bölüm açıyor. Nissan için neyin önemli olduğunu tanımlar, neyi temsil ettiğimizi temsil eder ve kim olduğumuzun özünü somutlaştırır: tutkulu, yenilikçi bir meydan okuyucu” şeklinde tarif etti.

Ariya’nın özellikleri:

  • 4 farklı powertrain ile 2 adet 2 çeker ve 2 adet 4 çeker versiyona sahip olacak.
  • 610 km tam şarj ve sadece 30 dakikada 130kw şarj ile 375 km kullanım mesafesine ulaşabiliyor.
  • Uzaktan yazılım güncellemesi sayesinde en güncel özellikler ve aynı zamanda yüksek performans sağlıyor.
  • Akıllı yol planlama asistanı sayesinde yol koşullarını denetleyerek alternatif rota oluşturabiliyor.
  • ProPILOT ve Navi-link sistemi ile yol bilgisine ilaveten ilerideki virajların tespiti sayesinde daha yumuşak bir sürüş sağlıyor.
  • Bazı pazarlarda 3 boyutlu HD harita datası kullanan ProPILOT2.0 sürüş destek sistemi, direksiyona dokunmadan güvenli otoban sürüş deneyimini 360 derece görüş açılı, sezgisel ve akıllı arayüzü sayesinde gerçekleştiriyor.
  • Amazon Alexa Auto entegrasyonu sayesinde on-board ve off-board concierge desteği verebiliyor.