Nissan hangi modellerinin üretimine son veriyor?

2371
Nissan hangi modellerinin üretimine son veriyor?

Geçtiğimiz hafta Japon otomobil üreticisi Nissan’dan önemli bir açıklama geldi. Nissan, 31 Mart 2022’ye kadar ürün portföyünü en az yüzde 10 azaltacağını duyurdu. Nissan, iş gücü ve üretim kapasitesinde kesintileri de içeren kapsamlı bir yenileme çalışmasına yönelecek.

Nissan Motor CEO’su Hiroto Saikawa geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında, üretimine son verilecek model gamında ağırlıklı olarak pazar payı artan Datsun modelleri ve küçük araçların yer alacağını söyledi.

Nissan Motor CEO'su Hiroto Saikawa

Giderek, buharlaşan karlarla karşı karşıya kalan Nissan Motor, Nissan, Infiniti ve Datsun markalarının imzasını taşıyan toplam 60’tan fazla global modeller üretiyor. Nissan, araçlarında sunulan seçenekleri ve paketleri küçülterek, pazarlamaya odaklanacak.

Nissan elektrifikasyon konusunda kararlı

Bilindiği gibi Nissan Motor geçtiğimiz yıl, 2022 yılına kadar yıllık 1 milyon elektrikli araç satışına ulaşmak için sekiz yeni elektrikli (EV) modeli pazara sunacağını duyurmuştu. Örneğin, Nissan Maxima büyük sedan, “yükselen spor sedan” konseptinden esinlenerek EV olarak geri dönebilir. Önümüzdeki yılın başında Juke’un tam elektrikli versiyonunun üretimini kesinleştiren Nissan, Qashqai ve X-Trail konusunda kararsız.

Nissan hangi modellerinin üretimine son veriyor?

Nissan’ın amiral gemisi Qashqai ve X-Trail’in üretimi kesin sürecek. Üretimine son vereceği modellerin çoğu ABD ve Uzakdoğu pazarlarında satılan 2 kapılı araçlarla, pazarda şansını giderek kaybeden sedanlar oluşturacak. Nissan çok satan Qashqai’nin hibrit veya tam elektrikli versiyonu konusunda çabuk karar vermek zorunda, yoksa Avrupa pazarı bu model için bitebilir?

Öte yandan uzmanlar ise Nissan’ın bu mevcut finansal durumda tüm modellerini koruyamayacağına dikkat çekerken; bu durumun sürmesi halinde yeni elektrikli modellerin üretimini de hayata geçirme şansının olmayacağının altını çiziyorlar.