Nissan LEAF elektriğini binalarla paylaşacak

1480

Nissan, bataryaların enerjiyi depolama ve paylaşma özelliğini kullanmanın yeni ve kullanışlı yollarını sunarak elektrikli araçları müşteriler için çok daha faydalı hale getirecek.

Nissan Energy adı verilen plan kapsamında, Nissan elektrikli araç sahipleri, bataryalarını şarj etmek, evlerine ve işletmelerine enerji vermek veya enerjiyi tekrar elektrik şebekelerine beslemek üzere otomobillerini kolaylıkla enerji sistemlerine bağlayabilecek. Nissan ayrıca, elektrikli otomobil bataryalarının yeniden kullanımı için de yeni yollar geliştiriyor.

Araç serisinin etrafında bir “ekosistem”

Nissan, dünyanın en çok satan elektrikli otomobili olan NISSAN LEAF başta olmak üzere elektrikli araç serisinin etrafında bir “ekosistem” oluşturmayı hedefleyen programlara ABD, Japonya ve Avrupa’da başladı. NISSAN Energy, tüm bu girişimleri NISSAN Akıllı Mobilite stratejisinin bir parçası olarak bir araya getiriyor.

Nissan Energy adı verilen plan kapsamında, Nissan elektrikli araç sahipleri, bataryalarını şarj etmek, evlerine ve işletmelerine enerji vermek veya enerjiyi tekrar elektrik şebekelerine beslemek üzere otomobillerini kolaylıkla enerji sistemlerine bağlayabilecek. Nissan Energy, NISSAN Enerji Sağlama, NISSAN Enerji Paylaşımı ve NISSAN Enerji Depolama adı verilen bu üç önemli girişim aracılığıyla araçların enerji sistemlerine bağlanmasıyla ilgili yeni standartlar belirleyecek.

NISSAN Enerji Sağlama girişimi, müşterilerin evde, yolda ve gidecekleri yerde ihtiyaç duyduğu ağa bağlı şarj çözümlerini sağlıyor. Elektrikli araç sahipleri, elektrikli araçlarını en rahat zamanda şarj etmek istiyor ve şarj işlemlerinin büyük bir çoğunluğu evde yapılıyor. Nissan’ın müşterilere yardım etme çabaları arasında, bulunduğu pazara bağlı olarak elektrik prizleri veya elektrik panoları gibi şarj ekipmanlarının Nissan elektrikli araçlarına güvenli bir şekilde bağlanmasına yönelik çözümler de içeriyor.

Şarj noktalarını bulmak ve Nissan Energy Supply’ın hayata geçirilmesini sağlayan ağa bağlanmak, revize edilmiş LEAF navigasyon sistemi ve kolaylıkla erişilebilen NISSANConnect uygulamasıyla mümkün kılınıyor. Bu uygulama ile kullanıcılar, 22 binden fazla hızlı şarj noktası ile dünyanın en büyüklerinden bir tanesi olan ve hızla büyüyen CHAdeMO şarj ağına kolaylıkla erişebiliyor.

LEAF enerji giderlerini düşürecek

Nissan Enerji Paylaşımı girişimde ise, enerji entegrasyonu potansiyelinden faydalanmak üzere iş ortaklarıyla çalışmalar yürütülüyor. Elektrikli otomobil bataryaları, sadece araca enerji sağlamaktan çok daha fazlasını yapabiliyor ve mobil enerji depolama cihazları olarak da kullanılabiliyorlar. Şu anda yollarda olan Nissan araçları, 10 GWh’nin üzerinde ortak depolama potansiyeline sahip. Nissan Energy Share’in sahip olduğu özellikler, yüksek kapasiteli batarya gücünü ağa bağlı bir ev veya bina ile paylaşma imkanı sağlayarak araçları toplumun altyapısına bağlıyor. Ayrıca, aracın gücünü şebekeye göndererek ve verimli enerji yönetimine katkıda bulunarak otomobillerin, sanal enerji santralleri gibi yerel enerji şebekesine bağlanmasını sağlıyor. Bu özellikler sayesinde müşteriler, mobiliteden ödün vermeden yedek batarya kapasitesini paylaşabilecek.

V2H’yi kullanan Nissan elektrikli araç sahipleri, para veya elektrik faturalarından tasarruf etmek ya da elektrik kesintileri veya acil durumlar sırasında bir yedek güç olarak otomobillerini kullanabilecek. Bu, imkan olduğunda veya elektrik daha ucuz olduğunda yenilenebilir enerji kullanımına fırsat sağlıyor.

Nissan, yürüttüğü çalışmalar ile “Araçtan binaya” (V2B) ve “Araçtan şebekeye” (V2G) programlarını da yürütüyor. V2H’ye benzer olarak V2B, binalar ve işletmeler için enerji depolamak üzere elektrikli araç bataryalarını kullanırken, V2G kapsamında Avrupa’da gerçekleştirilen testlerde Nissan otomobilleri, enerji şebekelerinin dengelenmesine ve yenilenebilir enerjinin sürece dahil edilmesine yardımcı olarak elektrik şebekesine yönelik birden fazla hizmet sunuyor. İş ortaklarıyla birlikte çalışmalar yürüten Nissan, müşterinin mobilite ihtiyaçlarını ya da araçların sağlığını etkilemeden müşterilerin, kullanımda olmadıkları zaman enerji paylaşarak ek bir kazanç elde etmesini sağlayan yöntemler geliştiriyor.