Opel 120 yıllık birikimiyle PSA markaları için teknolojiler geliştirecek

3537

Opel’in AGR sertifikalı ergonomik koltuklarına odaklanan etkinliğinde Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik Opel’in 2018’in ilk altı ayında elde ettiği sonuçlara yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Groupe PSA çatısı altında birinci yıllarını doldurduklarını ve sağlam bir gelecek için açıkladıkları PACE! planı üzerinden de dokuz ayın geçtiğini söyleyen Opel Türkiye Müdürü Özcan Keklik,” 2018 yılı ilk yarıyıl finasal sonuçlarıyla beraber görüyoruz ki PACE! planımız doğrultusunda sürdürdüğümüz çalışmalarımızın meyvesini almaya başladık”dedi.

PACE! planının Opel markası için son yıllarda başarılı sonuçlar veren ilk plan olduğana dikkat çeken Özcan Keklik,”Finansal veriler bunu net şekilde gösteriyor. 2018 ilk altı ayında Avrupa genelinde 502 milyon euro kâr sağlayarak yüzde 5 operasyonel kârlılık oranına eriştik”dedi.

Başarı için Opel’in tarifesi belli: Çarpıcı otomobiller, iyi bir plan ve disiplinli uygulama

Opel’in son 12 ayda çok verimli olabilmek hedefiyle önemli atılımlar attığını belirten Keklik, konuşmasını şöyle sürdürdü: Tüm bunların sonucu olarak oldukça dikkat çekici ve başarılı yarıyıl sonuçları elde ettik. PACE! planımız doğrultusunda giderlerimizi düşürürken üretime yatırım yapmayı sürdüreceğiz.

Yeni nesil Corsa 2019’da gelecek

2019’da gelecek yeni nesil Corsa İspanya Zaragoza’daki fabrikamızda üretilecek. 2019’un ikinci yarısından itibaren Grandland X modelimiz Almanya Eisenach fabrikamızda üretilmeye başlayacak. Avusturya, Macaristan ve Polonya’daki fabrikalarımızda önemli motor ve şanzıman üretimleri gerçekleştireceğiz. Grup bünyesindeki elde ettiğimiz sinerjiler sayesinde sabit giderlerimizi şimdiden yüzde 28 düşürmeyi başardık.

Opel’in 120 yıllık otomotiv birikimi

120 yıllık otomotiv birikimimizi Groupe PSA bünyesindeki tüm markalar için teknolojiler geliştirmek üzere kullanacağız. Grubun 15 uzmanlık merkezi Rüsselsheim’da konuşlanıyor. Bu uzmanlık merkezleri arasında bugün üzerinde konuşmak için toplandığımız koltukların geliştirilmesi de bulunuyor.

Elektrikli otomobiller PACE! planımızın önemli bir parçası

Hedefimiz 2020 yılına kadar dört modelde, 2024 yılında ise tüm modellerimizde elektrikli seçenekler sunmak. Atılımımızın ilk adımlarını 2019’da elektrikli yeni Corsa ve 2020’de plug-in-hybrid Grandland X ile yapıyoruz. Bu sürecin sonunda Avrupa’nın emisyon lideri konumuna gelmeyi planlıyoruz.

Sürdürülebilir gelecek için önem verdiğimiz bir diğer unsur ise ticari faaliyetlerimizi Avrupa’nın sınırlarının dışına taşımaktı. Geri bıraktığımız dokuz ayda Fas, Tunus, Güney Afrika ve Lübnan pazarlarına giriş yaptık. Hedefimiz 2020 yılında Avrupa dışı satışlarımızı iki katına çıkarmak, 2020’li yılların ortasında ise toplam satışlarımızın yüzde 10’luk kısmını Avrupa dışından elde etmek. Bu doğrultuda faaliyet gösterdiğimiz 15 pazarda aktivitelerimizi artırırken 2022 yılına kadar 20 yeni pazara giriş yapmış olacağız.

Görüldüğü gibi Opel markamızı yeniden inşa etme sürecinin daha başındayız. Bu tempoyu sürdüreceğiz ve yılın ilk yarısında olduğu gibi tam gaz yolumuza devam edeceğiz.

Son 12 aylık sürece baktığımızda tüm çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürdüğümüz ve planlarımızı disiplinli şekilde uyguladığımız net şekilde görülüyor. Bunların sonucu olarak da şirketimizin tüm departmanlarında sürekliliği olan gelişme kaydetmeye devam ediyoruz. Opel markamızda sadece giderleri azaltmadık, aynı zamanda da araç başı gelirlerimizi artırdık. Genel hatlarıyla gelir tarafında daha güçlü duruma geldik.

Artık gelirlerimizdeki dengeyi sağladığımıza göre, bir sonraki adımı önümüzdeki aylarda pazar payımızı yükselterek atacağız. Ardından model atılımlarımız ile büyümeye devam edeceğiz.

Son söz olarak – PACE! Planımız potansiyelimizi güçlü şekilde ortaya koymamıza imkan sağlamaya devam edecek. Bu sayede pazar şartları zorlaşsa da rekabetçi konumumuzu koruyabileceğiz. Opel markamızı sürdürülebilir kârlılığa sahip, Elektrikli ve küresel bir şirket haline getireceğiz. Geleceğimizi güvence altına alacağız ve müşterilerimize heyecan verici otomobiller sunmayı sürdüreceğiz.”

Yeni bir koltuk geliştirmenin maliyeti 70 milyon euro