Opel’in Gelecek Vizyonu: Opel GT X Experimental

4141

Opel’in PACE! Planı’nda öngördüğü, 2024 yılında markanın tüm modellerinde elektrikli versiyon sunma planına uygun şekilde, Opel GT X Experimental tam elekrikli olarak tasarlandı.

Konsept model 50 kWh kapasiteli kablosuz şarj özelliği sunan yeni nesil lityum-iyon pil ile donatıldı. Opel GT X Experimental bünyesinde barındırdığı teknolojiler ile 3. seviye otonom sürüşe de imkan tanıyacak. Bu seviyede otomobil sürüş için gerekli tüm işlemleri kendisi yapabiliyor ama sürücünün direksiyonda ihtiyaç durumunda müdahale edebilecek şekilde hazır olmasını gerektiriyor.

Tasarımda görsel detoks uygulaması

Opel GT X Experimental, yenilikçi teknolojileri yalın şekilde sunmayı hedefliyor. Bu amaçla tasarım ekibi otomobilin her parçasını gerekli olmayan tasarım unsurlarından arındırıp saflığa erişmeye çalıştılar. Tasarım ekibi bu yaklaşıma “görsel detoks” adını verdi. Dış tasarımda farlar, gündüz farları, destek sistemlerinin kamera ve sensörleri logo ile birlikte koruyucu bir tasarım unsurunun içinde bulunuyorlar. Motosiklet kaskının göz siperini andıran bu tasarım unsuruna Opel tasarımcıları “Vizor” diyor. İlk defa Opel GT X Experimental ile görücüye çıkacak “Vizor” gelecekte tüm yeni Opel modellerine güçlü ve rafine bir görünüm kazandıracak.

İç mekanda ise bu yaklaşım kendini hem dijital hem de görsel detoks olarak gösteriyor. Sürücü koltuğa oturduğunda direksiyon ardında tek bir geniş ekran ile karşılaşıyor. Opel’in “Pure Panel” şeklinde isimlendirdiği geniş ekran sürücüye ihtiyacı olan tüm bilgileri sunarken aynı zamanda da günümüzdeki araçlarda görmeye alışık olduğumuz tuş ve kontrol takımlarını da bünyesinde topluyor. Böylece görsel olarak dikkat dağıtan tüm unsurlar ortadan kaldırılıyor. Geniş ekranın sağ ve sol kenarları ise küçük kameralarla çalışan yan ayna görevini üstlenecek.

“Opel, ulaşımın geleceğini nasıl gördüğünü ortaya koydu.”

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik: “Geçtiğimize sene açıkladığımız Pace! Planı’mız ile Opel markamızı başarılı bir geleceğe nasıl taşıyacağımızın yol haritasını ortaya koymuştuk. Alman, ulaşılabilir ve heyecan verici olarak özetlediğimiz marka değerlerimizi güçlendirmek sürdürülebilir başarıya ulaşma çalışmalarımızda büyük önem taşıyor. GT X Experimental’i mühendislik ve tasarım ekiplerimiz işte tam da bu doğrultuda geliştirdi. Yeni konsept otomobilimiz Opel olarak ulaşımın geleceğini nasıl gördüğümüzü net şekilde gösteriyor” dedi.