OSD’den otomotiv sektörü için ‘Geri Dönüş Rehberi’

3942
Geri Dönüş Rehberi

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, ara verilen dönemde, üretime yeniden dönüşün artık eskisi gibi olmayacağını göz önüne alarak, otomotiv sanayinin özel koşulları ve süreçleri ışığında bir ‘Geri Dönüş Rehberi’ hazırladıklarını açıkladı.

Pandeminin getirdiği ciddi maliyetlere karşı destek çağrısı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün konuyla ilgili açıklamasında, “Ara verdiğimiz dönemde, üretime yeniden dönüşün artık eskisi gibi olmayacağını göz önüne alarak, sanayimizin özel koşulları ve süreçleri ışığında bir ‘Geri Dönüş Rehberi’ hazırladık. Bu rehberi, otomotiv sanayisinin tüm paydaşlarıyla paylaştık. Rehberde, birçok yaratıcı proje ve salgının yayılımını önleyici önemli tedbirler yer alıyor.

Tabi ki, alınan önlemlerin bir sonucu olarak üretim kapasiteleri eskisi gibi seyretmeyecek. İlk etapta yavaş bir üretim modeline ve ardından kademeli olarak artan bir döneme gireceğiz. Azalan talep, ticaretin yavaşlaması ve üretim süreçlerinin ağır olması otomotiv sektörü üzerine ciddi bir maliyet bindirecektir.

Bu noktada, tıpkı Avrupa’da olduğu gibi, otomotiv sektörünün birtakım düzenlemelerle desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. En azından pandemi döneminde; nakit desteği, vergilerle ilgili düzenlemeler ve otomotiv ürünlerinin pahalılaşmasına neden olan regülasyon geçişlerinin ötelenmesi oldukça kritik önem taşıyor” dedi.

“Beklentinin aksine iyi bir Nisan geçirdik”

Yaptığı açıklamada, Nisan ayına ait açıklanan iç pazar verilerine de değinen OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Pazar verilerine baktığımızda, Nisan ayının Covid-19 etkisiyle 27 bin adet seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Bu aslında beklentimizin oldukça üzerinde bir rakamdır. Avrupa’yla karşılaştırıldığında ise çok iyi bir rakam. Çünkü, İtalya ve İspanya’da yüzde 97 seviyesinde düşen pazar, bize aynı şekilde yansımadı.

En kötü ayı Nisan ve Mayıs olarak tarif etmiştik. Nisan ayı bu şekilde gelince, Mayıs’ın bir miktar daha iyi olacağını artık ön görebiliyoruz. Bunun birkaç önemli nedeni var. İlki, Türkiye’de her şeyin kapandığı bir karantina süreci yaşanmaması. Tabi ki, kurda yaşanan hareketin alımları erkene çekmesi de önemli bir neden olarak dikkatleri çekiyor. Diğer bir neden olarak da, 1 milyonluk pazarın yarı yarıya düştüğü bir dönem geçirdikten sonra, ertelenen alımların hayata geçmesi diyebiliriz” ifadelerini kullandı.