Dönüşüm başladı, önümüzdeki beş yılda bizi neler bekliyor!

1849

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu: “2030’da araçların yüzde 30’u sürücüsüz olacak. Yeni ekosistemde bağlı araçlar, iletişim, büyük veri çok önemli. Türk otomotiv endüstrisi bu dönüşümün bir parçası olmalı” dedi.

OİB Başkanı Sabuncu: “Otomotiv 117 Ar-Ge Merkezi ile ülke lideri”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörün geldiği noktaya dikkat çekerek “Son 12 yılın arka arkaya şampiyonu olan otomotiv sektörü, 28,5 milyar dolar ihracat ile ülke ihracatının yaklaşık beşte birini tek başına gerçekleştiriyor. Dünyanın 14. Avrupa’nın da 5. büyük motorlu araç üreticisiyiz. Türkiye’de 117 Ar-Ge Merkezi ile bu alanda da lideriz” dedi.

Dünya otomotiv endüstrisinin gündeminin elektrikli, birbiri ile bağlantılı, sürücüsüz ve paylaşılan araçlar olduğuna işaret eden Sabuncu, “Beş yılda birbirleri ile bağlantılı 439 milyon araç yollarda olacak. 2030’da araçların yüzde 30’u sürücüsüz olacak. Araç içi bilgi ve eğlence sistemleri ile yazılıma yönelik yatırımlar önem kazanacak. Dönüşüm başladı ve önümüzdeki beş yılda daha hızlı olacak. Yeni ekosistemde bağlı araçlar, iletişim, büyük veri çok önemli. Büyük veriyi okuyabilenlerin ve robot operator vasıflı iş gücünün önemi artacak. Batarya teknolojileri, ileri düzey sensörler, yapay zeka teknolojileri, multimedya sistemleri gibi alanlar, başlıca yatırım noktaları. Bu alanlara yatırım yapmayan, gelişemeyen tedarikçilerin ayakta kalma şansı azalacak. Türk otomotiv endüstrimiz mutlaka bu dönüşümün bir parçası olmalı” dedi.