Otomobile 30 bin TL çip krizi zammı yolda!

1929
Otomobile 30 bin TL çip krizi zammı yolda!

Çip krizi ekonomiyi vurmaya devam ediyor. Birçok sektörde üretimin hızla düşmesine neden olan çip tedariki nedeniyle yaşanan kriz, en büyük darbeyi otomotiv sektörüne vurdu.

Çip krizi nedeniyle Türkiye’deki otomobil fabrikaları da dönem dönem üretime ara vermek zorunda kalıyor. Dünya genelinde birçok sektörün üretim planlarını alt üst eden çip tedariki sorunu Türkiye’de de ciddi şekilde hissedilmeye başlandı.

Araç başına çip maliyeti 3 bin dolar oldu!

Ömer Burhanoğlu

Çip krizi konusunda Bloomberg HT‘ye açıklamalarda bulunan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Farplas Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, ortalama bir araçta 1000 adet çip kullanıldığını, bunların maliyetinin de son dönemdeki çip tedariki nedeniyle 300 dolardan 3 bin dolara geldiğini söyledi. Burhanoğlu; tüm dünyada çip krizi maliyetlerin yükselmesine neden olurken, Türkiye otomotiv sektörünün de artan maliyetlerle karşı karşıya olduğunu hatırlattı.

30 bin TL zam yolda mı!

Dünya genelinde başta otomotiv, telefon ve bilgisayar üreticilerinin üretim ve maliyet planlarını yerle bir eden çip tedariki krizinin Türkiye’de üreticiye zam olarak yansıması bekleniyor. Mevcut dolar kuru nedeniyle otomobil üreticileri; araç başına 30 bin TL maliyetle karşı karşıya kaldı. Bunun yakın zamanda fiyatlara yansıtılması bekleniyor.