Otomobilinizin rengi karakterinizi ele veriyor

1213

Otomobilinizin rengi karakterinizi ele veriyor: Satın aldığınız otomobilin rengi çevrenize sizin karakteriniz hakkında ipuçları veriyor. Sizin otomobilinizin rengi hangisi; kırmızı mı, siyah mı, beyaz mı? Gümüş, mavi, sarı… Bu renklerin verdiği mesajlar ne?

İnternet üzerinden yeni yapılan bir araştırma Türkiye’de ikinci el pazarında satın alınan otomobillerin renginin çoğunlukla beyaz olduğunu ortaya koydu.Otomobili almadan önce alıcı eğilimlerinin kırmızı renkten yana olmasına karşın, satın alma sürecine geçildiğinde bu renk tercihi yerini beyaza bırakıyor.

Dijital pazarlama araçları kullanılarak analiz edilen bu tip tüketici tercihlerinin pazarlama ve reklam uzmanları için kritik önem taşıdığına dikkat çeken dijital pazarlama platformu SEMrush’un Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Kurumsal İletişim Direktörü Adam Zeidan, otomobil kampanyaları geliştirilirken tüketicinin hayalleriyle satın alma kararı arasındaki makasın açıklığının analiz edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hız, heyecan ve tutkunun rengi; KIRMIZI

İnternette en çok aranan otomobil renkleri araştırması, yollarda rastladığımız otomobil renkleri ile reklamcıların tüketicinin ilgisini çekmek için kullandıkları renklerin birbirinden çok farklı olduğunu da ortaya koyuyor.

​En çok ​tercih araç renklerinin ​temsil ettiği ​karakter​ özellikleri şöyle:
​Kırmızı: ​Hız, heyecan ve tutku
Beyaz: Tazelik ve pratiklik
Siyah: Gizem ve mevki
Gümüş: Yenilikçilik ve teknoloji
Mavi: İstikrar ve dinginlik
Sarı: Neşe ve olumluluk