Otomotiv Sektörü fiyat belirlemede zorlanıyor!

2538
Otomotiv Sektörü fiyat belirlemede zorlanıyor!

Her gün biraz daha eriyen TL ve yerinde duramayan kur nedeniyle Otomotiv Sektörü fiyat belirleyemez hale geldi.

Enflasyon, kur ve eriyen TL kıskacındaki Otomotiv Sektörü, tarihinin en zor yılını yaşıyor. Seneye 850 bin hedefiyle başlayan sektörde satışların; pandemi nedeniyle ‘kayıp yıl’ olarak değerlendirilen 2020 yılının da gerisinde kalması bekleniyor.

Çip krizi, pandemi, tedarik sorunları derken; döviz kurları son darbeyi vurdu

Ülke istihdamı ve ihracatında çok değerli katkıları olan Otomotiv Sektörü, tam “pandemi ve tedarik sıkıntılarından kurtuldum” sevincini yaşayacağı sırada, kendini giderek yükselen kur ve enflasyonun kucağında buldu.

2022 planları sil baştan

Mevcut ekonomi koşulları, otomotiv şirketlerinin 2022 yılı planlarını da alt-üst etti. Hedeflerini neredeyse her hafta revize etmek zorunda kalan Otomotiv Sektörü için, 2022 parlak bir görünüm vermiyor. Konuştuğumuz sektör yöneticileri, bu durumun devam etmesi durumunda, Otomotiv Sektörü eko sisteminin büyük hasar göreceği düşüncesinde. Piyasadaki belirsizlik ve bu yüzden belirlenemeyen fiyatlar, sektörün elini-kolunu bağladığı yönündeki görüşler ağırlık kazanıyor. Ortak görüş ise bu durumun daha fazla sürmesinin kaldırılamayacağı yönünde.

Peki ne olacak Otomotiv Sektörü’nün hali!

Aslında daha gerçek yansımaları görmüş değiliz. Ne enflasyonun duracağı yer belli, ne kurların varacağı yer!.. Böylesi bir ortamda, bir haftalık plan yapmak bile çok zor.

En azından, bu belirsiz ortamda ÖTV oranlarının tekrar gözden geçirilmesi belki de sektör için yaşam öpücüğü olabilir….