Otomotiv sektöründe cobot kullanımı giderek artacak

1519
Otomotiv sektöründe cobot kullanımı giderek artacak

Türkiye’den ve dünyadan otomotiv sektörüyle ilgili en güncel gelişmelerin masaya yatırıldığı Dünya Otomotiv Konferansı 2021 online olarak gerçekleşti.

Konferansta, dünya devi otomotiv markaları, sektöre yön veren ana üretici ve tedarikçi firmalar, kamu kuruluşları ve STK’lar bir araya geldi. Konferansın destekçileri arasında olan Universal Robots, Diomand Sponsor olarak etkinlikte yer aldı.

Universal Robots’un Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök

Gök: “İş birliğine dayalı robotlar, yani cobot’lar klasik üretim yöntemlerini değiştiriyor ve sayısız avantaj sağlıyor”

Konferansın ilk günü düzenlenen çevrim içi panelde cobot’ların otomotiv sektöründeki yaygın kullanımı ile birlikte sunduğu avantajları anlatan Universal Robots’un Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR) tarafından sunulan 2020 Dünya Robot Raporu’na göre, yeni robotların sektörel bazlı kurulumunda yüzde 28’lik pay ile otomotiv sektörü birinci sıradaki yerini koruyor. Türkiye ise otomotiv sektöründe 10 bin çalışan başına düşen 210 robot ile çok iyi bir konumda. Dünya ortalamasında ise bu rakam 110 civarında” diye konuştu.

Montaj hattındaki üretim süresini azaltıyor

Kapladığı az alan, kolay kurulumu ve kolay programlanması ile otomotiv üretim hattına esneklik katan cobot’ların farklı taşıma kapasiteleriyle, montaj hattındaki üretim süresini azaltarak üretim avantajı sağladığını belirten Gök, “Son derece hafif, kompakt olan cobot’lar, klasik üretim yöntemlerini değiştiriyor. Mevcut düzende kapsamlı değişiklikler yapmadan birden çok üretim hattına kolayca tekrar konumlandırılabiliyor.

Otomotiv sektöründe de kısa sürelerde kurulan cobot’lar, toplam sahip olma ve düşük işletme maliyetiyle, üretimde sağladığı verimlilikle hızlı yatırım geri dönüşü sağlıyor. Sektörde kullanım alanı belli bir alanda sınırlı kalmayan cobot’lar; kalite kontrol, montaj, polisaj, paketleme, paletleme, etiketleme, lazer kesim, enjeksiyon, boyama, çapak alma, makine besleme, yapıştırma ve lehim, ark, punta gibi kaynak süreçlerinde de risk analizlerine bağlı olarak hiçbir güvenlik bariyerine ihtiyaç duymadan insanlarla yan yana çalışıyor” ifadelerini kullandı.