Otomotiv sektöründe kadın ustalar dönemi başladı…

2703

Oto bakım, mekanik ve onarım markası Auto King, sektörde bir yeniliğe imza atarak, kadın ustalar dönemini başlattı.

  • ‘Kadın Ustalar’ projesi ile sektöre nitelikli kadın çalışan yetiştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Auto King’in Genel Müdürü Barbaros Özkök, “Zihnimizdeki kalıplar dışında, kadınların bu mesleği yapmasına engel olacak başka bir sebep yok” dedi.
  • Kadınların hayatın her alanında olduğu gibi, otomotiv sektöründe de son derece başarılı olacaklarına inandığını ifade eden Özkök, “Yasemin Hanım son derece çalışkan bir arkadaşımız ve işini gerçekten severek yapıyor. Kendisi sayesinde daha net gördük ki; zihnimizdeki kalıplar dışında, kadınların bu mesleği yapmasına engel olacak başka bir sebep yok” dedi.

‘Kadın Ustalar’ projesi pilot çalışması kapsamında 6 aydır Kartal şubesinde çalışan Yasemin Türk, “Araba bana hep cazip gelen bir şeydi, en büyük hayalimdi. Mesleklerin cinsiyetlere göre sınıflandırılmasını doğru bulmuyorum. Kadınlar kendi mutlu olduğu işi yapmalı” diye konuştu.

Bugün franchise’lar haricinde, 2’si stajyer olmak üzere toplam 58 kadını istihdam eden Auto King, bugüne dek okul projesi kapsamında, ikisi mekanik bölümünde olmak üzere toplam 5 kadın stajyer ile çalıştı.

‘Araba en büyük hayalimdi’

3 aylık bir eğitimin ardından, 6 aydır Auto King’in Kartal şubesinde çalışan Yasemin Türk, daha önce de bu işi yaptığını söyleyerek, bu mesleğe nasıl karar verdiği şöyle anlattı: “Arabaların sinyal kollarının içindeki PCV’lerin kesiminden sorumluydum. Araba bana hep cazip gelen bir şeydi, en büyük hayalimdi aslında. Arabaları biraz da sevdiğim için bu işi yapmaya karar verdim.

Sadece erkeklerin olduğu bir iş ortamında çalışmak zor; ama belli bir zaman sonra alışıyorsun, işini de sevince daha kolay oluyor. İyi yönleri de var, kötü yönleri de var, her iş gibi. Benim için en iyi yönü sevdiğim işi yapmam, arabaların içinde olmak. Zor yönü de sadece erkek işi gibi ve dışarıdan bakınca tuhaf görünmesi. Yadırgayanlar çok oldu, destek olanlar da oldu, ama daha çok ‘Senin başka işin mi yok, kadınların yapacağı başka işler varken neden bu işi yapıyorsun? Onca erkeğin içinde çalışıyorsun? Bu işi yürütemeyeceksin, yapamayacaksın’ şeklinde çok tepki aldım.”