Otomotivde dünyanın en çok tercih edilen rengi açıklandı

2509

Axalta, 65. yıllık Global Otomotiv Renk Popülarite Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, 2017 yılında tüketici araç renk tercihleri arasında beyaz renk lider oldu, bunu ikinci sırayla %16 oranıyla siyah ve %11 oranıyla üçüncü sırada son iki yıldaki pozisyonlarını koruyan gri ve gümüş izledi.

Axalta’nın 2017 Renk Popülarite Raporu bulguları şu şekilde:

Dünya çapında: Beyazın birinci sırada yer alması lüks araç kategorisinde inci renklerinin bir trend olarak geliştiğini ortaya koyuyor. 2017 yılında beyaz inci tonları yüzde 4 artış gösterdi.

Afrika: Yüzde üç artış göstererek gri %11 ile iki haneli değerlere ulaştı.

Asya: Bu bölgede beyaz renk baskınlık göstererek satılan araçların %52’sini kapsadı. %62’lik oranı ile Çin, beyaz rengin en çok kullanıldığı ülke oldu. %28’lik oranı ile de Japonya daha çok inci beyazı tonlarını kullanıyor.

Avrupa: %20’lik oranı ile grinin diğer bölgelere kıyasla Avrupa’da daha popüler olduğu ortaya çıktı.

Kuzey Amerika: Mavi, toplamda %6 artışla, %16 oranı ile özellikle kompakt/spor otomobil segmentinde yükselerek popülerlik kazanmaktadır.

Rusya: Bu bölgede en çok tercih edilen renk olan beyazın kullanım oranı %28’den %32’ye çıktı, gümüş rengin kullanımı ise %3 artış gösterdi.

Güney Amerika: Güney Amerika’nın yükselen yıldızı olan grinin tercih oranı %8’den %11’e çıktı.

Axalta Global Pazarlama Yöneticisi Nancy Lockhart, “Modern cazibesi ile beyaz, dünyanın en çok tercih edilen rengi olmaya devam ediyor. Bu sene inci beyazı çok katmanlı renk olarak tüm segmentlerde popülaritesini %4 artırdı ve Japonya’da en çok kullanılan renk oldu. Genel olarak, açık ve parlak renkler güç kazanmaya devam ederek açık gri ve mavinin hafif ve orta gölgeleri tonları pazardaki ilgisini artırdı” şeklinde ifadelerde bulundu.

1953 yılından beri yıllık olarak rapor yayınlayan Axalta raporu, otomotiv sanayisinin en uzun soluklu ve kapsamlı arşivi. Axalta’nın dünyanın her yerindeki renk uzmanları tarafından biraraya getirilen ve tasarlanan bu rapor OEM’lere müşterilerin renk kararları konusunda yardımcı olmak için önemli bilgiler sunuyor.