Otonom araçların atası Golden Sahara II, yeniden sahnede

3229
Özel olarak üretilmiş olan 1950’li ve 60’lı yılların ikonik otomobili, otonom araçların öncülerinden Golden Sahara II, otomobilseverleri yeniden büyülüyor…

Klairmont Kollections ile iş birliği yapan Goodyear, Amerikan otomobil tarihinin bir kısmını temsil eden eşine az rastlanır otomobillerden olan Golden Sahara II’yi yeniden yaşama döndürdü.

Golden Sahara II, popüler olduğu dönemde Amerika Birleşik Devletleri’ni karış karış dolaştı, televizyonda ve filmlerde yer aldı. Klairmont Kollections Mayıs 2018’deki Mecum açık artırmasında satın alana kadar 50 yıl boyunca bir garajda bekledi. Golden Sahara II, Chicago’da bulunan özel ve klasik araç firması Speakeasy Customs and Classics tarafından restore edildi ve Goodyear tarafından geliştirilen dört yeni Neothane lastikle birlikte Cenevre’de sergilendi.

Parlayan lastikler

Bu aracın lastikleri sentetik kauçuğun yarı saydam formu olan Neothane kullanılarak geliştirildi ve lastiklerin parlamasını sağlayan iç ışıklandırma sistemi bulunuyor. Lastiklerin kötü hava koşullarında da görünür olması ya da sürücü frenlere bastığından ışıkların yanacağı şekilde bağlantıların yapılabilmesi açısından bu proje özellikle Goodyear için lastiklerin fizibilitesi konusunda geniş kapsamlı araştırmalar gerektiren bir çalışma olarak yer alıyor.