Otonom otomobillerin evrimini şekillendirenler

1922

Axalta’nın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı Barry Snyder, ABD’nin Michigan eyaletinde düzenlenen Autonomous Car Detroit konferansında 300’den fazla otonom araç uzmanına konuşma yaptı. Konferans, otonom otomobillerin evrimini şekillendiren teknolojiler ve trendler hakkında fikir paylaşımını ve tartışmayı kolaylaştırmak için düzenlendi.

Snyder, konuşmasında, boyaların otonom araçların geleceği için nasıl önemli bir avantaj sağladığına ve Axalta’nın otonom araç gereksinimlerine uygun yenilikçi çözümler üzerinde nasıl çalıştığı konusuna odaklandı. Snyder, sunumunda, “Yansıtma ve geçirgenlik, çözmemiz gereken bulmacanın kilit parçalarıdır ve bu sorunların bir kısmını çözecek teknolojiye sahibiz” ifadesi ile dikkat çekti.

2018 Yılın Otomotiv Rengi StarLite

Snyder, araçların güvenli bir şekilde yolda “görünürlük kazanması” için araç boyasının yansıtıcı olması gerektiğini söyledi. Bugün, LiDAR sistemleri olarak adlandırılan otonom araç ışıklandırma sistemleri, yansıtma kabiliyetleri nedeniyle açık renkli araçları daha kolay tespit edebilmekte. Axalta’nın 2018 Yılın Otomotiv Rengi StarLite, açık renkli boyaların mükemmel bir örneği ve hatta yansıtma özelliğine katkıda bulunan sedefli pullar içeriyor.

Boyalar daha az kısıtlamayı sağlayacak

Otonom araçların birbirini tespit etmesinde yansıtma önemli bir rol oynasa da, boyalar aynı zamanda lazer ışığı sinyallerini müdahale olmadan almak ve iletmek için formüle edilmeli. Sensörler boya ile kaplanacak ve böylece, boya formülasyonu sinyallerin boyayı geçmesini sağlayacak. Bunun başarılması durumunda, otomobil üreticileri sensörlerin yerleştirilmesi açısından daha fazla esnekliğe sahip olacak ve gelecekteki araçların tasarımında daha az kısıtlama söz konusu olacak.

Parlak renklerin çekiciliği

Araç tasarımı hala otomobil satın alanların karar süreçlerinde önemli bir faktör, bu nedenle boyaların otonom araçların gerektirdiği yansıtma ve geçirgenliği sağlaması için formüle edilmesi ve aynı zamanda ilgi çekici ve dayanıklı olması gerekmekte. Ayrıca, tüketiciler tercihlerine uygun benzersiz ve parlak renkler aradığı için, sağlanacak çözümler renk çeşitliliğine de izin vermeli.