Otonom sürüşte 5. seviye startı verildi, RoboTaxi dönemi başlıyor!

3334

Yüksek otomasyonlu araçlar önümüzdeki 10 yıl içinde hayatımızın akışını önemli oranda değiştirecek. Otonom sürüş konusunda Fransa Hükümeti aldığı kararla 2020 yılına kadar ülke genelinde robotaxi uygulamasını devreye sokacak.

Otonom sürüşün son evresi olan 5. seviyeye 2020’de ulaşmayı hedefleyen üreticiler, 2022 yılında da robotaxi ile otonom sürüş için ön gördükleri sonuca ulaşmış olacaklar.

Macron istedi, üreticiler start verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron otonom sürüş konusunda üreticilere 46 milyon dolar destek vererek, sürecin hızlandırılmasını istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni yasalar, deneyler ve pilot projeler için düzenlemeler ile siber güvenlik ve gizlilik konuları da dahil olmak üzere; sürücüsüz bir hareketlilik için ulusal bir strateji geliştirmek üzere üst düzey bir yetkili olan Anne-Marie Idrac‘ı atayarak, otonom sürüş konusunda kararlılığını hayata geçirdi.

Fransa’da ilk yasal teklifler bu yılın sonuna kadar bekleniyor ve onaylandıktan sonra Seviye 3 ve Seviye 4 yolcu araçlarına, robotaxi ve lojistik ve kurye araçlarına sahip sürücüsüz toplu taşımalara izin verilecek.

Renault otonom sürüş konusunda seviye 4 sınırında

2014 yılından bu yana Fransa‘da robotaxi, otobüs ve özel araçlarla 50’den fazla otonom araç test projeleri için pilot bölgeler tespit edildi ve buralarda başarılı sonuçlara ulaşıldı. Fransa Hükümeti‘nin yerel üreticiler için 46 milyon dolar destek vermesiyle ülke genelinde otonom sürüş gelişmeleri hız kazandı.. Renault ve PSA Grubu bu konuda önemli adımlar attılar. Renault CEO’su Carlos Ghosn, Renault ve ittifak ortağı Nissan‘ın 2022 yılına kadar yollarda bir robotaksi filosuna sahip olacağına dair söz verdi. Bu itici güç olarak Renault, geçtiğimiz Mart ayında yapılan Cenevre Otomobil Fuarı‘nda EZ-GO robotaxi konseptini tanıtmıştı. Şu anda Renault ve ittifakı bu konuda çalışmalarına hız verdi ve 2022 yılında otonom araç konusunda söz sahibi olması bekleniyor. Renault‘nun robotaxi konseptinin tasarım direktörü Laurens van den Acker, EZ-GO‘nun gelecekteki kentsel hareketliliğin “tekerlekli kutu” modeline şık bir panzehir olması gerektiğini söyleyerek, ittifakın bu konuda sürprizler yapacağının sinyalini verdi.

PSA Singapur’da Peugeot 3008 ile otonom sürüş testleri yapıyor

Bir diğer büyük otomotiv grubu Fransız PSA da otonom sürüş konusunda önemli adımlar attı… PSA Grubu‘nun otonom sürüş yazılımı konusunda NuTonomi ile ortaklığı var. Şu anda PSA Grubu NuTonomi’nin otonom sürüş teknolojisi yazılımı ile donatılmış Peugeot 3008 ile Singapur’un en işlek iş bölgelerinde testlerine aralıksız devam ettiği biliniyor. Bilindiği gibi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nün kuruluşu olan NuTonomi, Aptiv tarafından satın alındı.

Fransız Valeo firması da finansal destek veriyor

Lyon merkezli bir şirket olan Nayva, otomotiv sektörünün önde gelen robotaxi geliştiricisi. Nayva dünya çapında pilot projelerde düzinelerce otonom sürüş hizmeti veriyor. Michigan‘da bir montaj tesisi açma planlarını açıklayan Nayva, Fransa’nın Valeo firmasından finansal destek alıyor. Nayva tarafından üretilen küçük, sürücüsüz servis otobüsleri, 2017’den bu yana Paris dışındaki iş bölgesi La Defense‘de faaliyet gösteriyor.