Türkiye Rallisi’nin galibi Ott Tanak, İsveç Rallisi’nde de zafere koştu!

3044

Geçtiğimiz yıl Marmaris’te yapılan Türkiye Rallisi’ni kazanan Ott Tanak, WRC 2019 sezonunun 2. yarışı olan İsveç Rallisi’ni de kazanarak, liderliğe yükseldi.

Ott Tanak, İsveç Rallisi (Rally Sweden) zaferi ile kariyerinde bir ilke de imza atarak, bu sezon için büyük bir motivasyonun sahibi oldu. Tanak, İsveç zaferi ile  yarış kariyerinde ilk kez Dünya Ralli Şampiyonası sıralamasında lider olarak yer aldı.

Yarış temposunu çok iyi ayarladı

İsveç Rallisi’nin galibi ve WRC Genel klasmanı lideri Ott Tanak Toyota Yaris’in direksiyonunda  co-pilotu M. Jarveoja ile yarış öncesi kurguladıkları startejilerini son etaba kadar uygulama imkanı buldu.

Ott Tanak, rakipleri Jari-Matti Latvala ve Teemu Suninen’in hızını kesen kar yağışının yoğun olduğu etaplarda hız kesmedi ve zirve yolunda önemli saniyeler kazanmaya başladı. Yine Cuma akşamı Latvala ve Cumartesi sabahı Suninen’in buzlu etaplarda beklenen performanslarını gösterememesi ona adeta ulaşılmaz bir yol açtı. Bu tablo bir anda yarım dakikalık bir fark yarattı ve sonraki etaplarda Tanak, bu farkı iki katına çıkarmayı başardı.

Citroen pilotu Lappi, Hyundai pilotu Neuville’ye geçit vermedi

Citroen’in Toyota’dan transfer ettiği yetenekli pilot E.Lappi, Hyundai’nin çetin pilotu Neuville ile giriştiği podyum mücadelesini son etaba kadar sürdü ve finişe 2. sırada gelerek, hem kendisine hem de Citroen’e önemli puanlar sağladı.

Hyundai, Mikkelsen ile iyi başladı ama,

Hyundai’nin genç pilotu Mikkelsen rallinin ilk bölümlerinde gerçekten çok iyi bir performans gösterdi. Karlı etapları seven bir pilot olan Mikkelsen lastik sorunu nedeniyle Lappi ve Neuville karşı fazla direnç gösteremedi ve finişe dördüncü gelebildi.

Loeb ancak 7. sırada finişe gelebildi

9 kez şampiyonluk yaşayan günümüz ralli sporunun efsane ismi, Sebastien Loeb bildiğiniz gibi bu sezon Hyundai ile anlaştı. Ancak Loeb fazla varlık gösterme imkanı bulamadı. Zaten Loeb daha çok toprak zeminli yarışları seviyor. Loeb uzun süre Kris Meeke ile 6.’lık için mücadele etti, ancak Meeke’nin baskısına ayak uyduramadı ve 7.’likle yetinmek zorunda kaldı.

GENEL KLASMAN
1 Ott Tanak, M.Jarveoja (Toyota Gazoo Racing WRT-Toyota)
2 Esapekka Lappi, J.Ferm (Citroen Total WRT-Citroen)
3 Thierry Neuville, N.Gilsoul (Hyundai Shell Mobis WRT-Hyundai)
4 Andreas Mikkelsen, A.Jager (Hyundai Shell Mobis WRT-Hyundai)
5 Elfyn Evans, S.Martin (M-Sport Ford WRT-Ford)
6 Kris Meeke, S.Marshall (Toyota Gazoo Racing WRT-Toyota)
7 Sebastien Loeb, D.Elena (Hyundai Shell Mobis WRT-Hyundai)
8 Pontus Tidemand, O.Floene (M-Sport Ford WRT-Ford)
9 Ole-Christian Veiby, J.Andersson (Ole Christian Veiby-Volkswagen)
10 Janne Tuohino, M.Markkula (Janne Tuohino-Ford)

PUAN DURUMU
1 Ott Tanak 47
2 Thierry Neuville 40
3 Sebastien Ogier 31
4 Kris Meeke 21
5 Esapekka Lappi 19
6 Sebastien Loeb 18
7 Elfyn Evans 13
8 Andreas Mikkelsen 12
9 Jari-Matti Latvala 10
10 Gus Greensmith 6
11 Pontus Tidemand 4
12 Yoann Bonato 4
13 Ole-Christian Veiby 2
14 Stephane Sarrazin 2
15 Janne Tuohino 1
15 Adrien Fourmaux 1
17 Teemu Suninen 1