Ott Tanak, Toyota Yaris ile Finlandiya Rallisini kazandı

1687
Ott Tanak, Toyota Yaris ile Finlandiya Rallisini kazandı


Ott Tanak ve co-pilotuı Martin Jarveoja, Toyota’ya Finlandiya Rallisi’nde beklenen zaferi verdi. Bu sonuçla Tanak’ın şampiyonadaki puanı 180 oldu.

Zorlu Finlandiya Rallisi’nde beklenenden fazla bir performans sergileyen Ott Tanak, önceki yıl da kazandığı Finlandiya Rallisi’nde zaferini tekrarladı ve Dünya Şampiyonası’nda liderliğini biraz daha sağlama aldı. Tanak, yarıştan sonra yaptığı kısa açıklamada “Harika bir hafta sonu. Takımım ve ben, bunu hak ettik” dedi.

Tanak’ın şampiyonluk şansı arttı

Finlandiya’da kazanılan zaferden sonra Tänak, 180 puanla pilotlar klasmanında liderlğini biraz daha sağlamlaştırdı. İkinci sırada Citroen’in şampiyon pilotu 158 puanla Sebastien Ogier var. 3. sırada ise yine Hyundai Shell Mobis World Rally Team pilotu Thierry Neuville yer alıyor. Neuville’nin puanı 155.

Lappi’den anlamlı ikincilik!

Aslında Toyota burada 3’te 3 yapmak için gelmişti. Tanak’ın zaferiyle o beklenti gerçekleşti. Ancak 14. etaba kadar Toyota genel klasmanda ilk üçe kimseye sokmadı. Ta ki Kris Meeke kayaya çarpıp, yarış dışı kalana kadar. Zirvede 2 pilotla mücadeleye devam eden Toyota, Jari-Matti Latvala ile 2.’liği de almak istiyordu. Ancak Jari-Matti Latvala Citroen pilotu Esapekka Lappi’nin baskılarına fazla dayanamadı ve zaman kaybetmeye başladı. Genel klasmanda ikinci sıraya yerleşen Lappi, yarış sonuna kadar performansından bir şey kaybetmeden geldi ve podyumun ikinci basamağına çıkmayı hak etti. Jari-Matti Latvala finişe 3. gelerek, yine de çok önemli bir iş başardı. Esapekka Lappi, yarış sonunda şunları söyledi; “Şimdiye kadar Citroen’in hakkını teslim edemedim, şimdi nihayet Finlandiya ikinciliği ile bunu sağladım” dedi.

WRC Finlandiya Rallisi Genel Klasmanı

  1. O. TÄNAK-M. JÄRVEOJA TOYOTA GAZOO RACING WRT 2:30:40.3
  2. E. LAPPI-J. FERM CITROEN TOTAL WRT 2:31:05.9
  3. J. LATVALA-M. ANTTILA TOYOTA GAZOO RACING WRT 2:31:13.5
  4. A. MIKKELSEN-A. JAEGER HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM 2:31:33.7
  5. S. OGIER-J. INGRASSIA CITROEN TOTAL WRT 2:31:36.4
  6. T. NEUVILLE-N. GILSOUL HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM 2:32:12.7
  7. C. BREEN-P. NAGLE HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM 2:32:18.5 +5.8 +1:38.2
  8. T. SUNINEN-J. LEHTINEN M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM 2:33:14.1
  9. K. ROVANPERÄ-J. HALTTUNEN SKODA MOTORSPORT WRC2PRO RC2 2:38:34.4