Sektör, Premium segment için de ÖTV indirimi bekliyor

1567

Motor hacmi 1600 cc ve 120 bin TL’nin altındaki otomobillere getirilen ÖTV indirimi sektöre hareket kazandırırken, lüks segmentte durağanlık devam ediyor.

Türkiye’de lüks segmentte Mercedes ve Fransız DS’i temsil eden Koluman Motorlu Araçlar Ticaret ve Sanayi A.Ş. Otomobil Genel Müdürü Altuğ Erciş, ÖTV indiriminin kapsamının genişletilmesi durumunda kalan 2 ayda 10 binden daha fazla lüks otomobilin satılabileceğini söyledi.
Matrah baz alınarak getirilen 15 puanlık ÖTV indiriminin kalan 2 ayda sektörü canlandıracağını belirten Erciş “Aynı uygulama Premium segment için de sağlansaydı sektördeki canlanma katlanacaktı. 15 puanlık indirim ile 10 bini aşan lüks otomobil satışının gerçekleşme ihtimali çok yüksek. Böyle bir durumda devletimizin gelir hanesine 720 milyon-1 milyar TL arasında bir rakam daha eklenmiş olacaktır.Bu oran indirimi olduğunda yatırımlara da devam ederiz” dedi.

“İndirim ithalat oranını etkilemez”

ÖTV indiriminin lüks segmenti kapsamaması nedeniyle yüzde 70’lik daralmanın yıl sonuna kadar devam edeceğini de sözlerine ekleyen Erciş “Eğer matrah düzenlemesi ile segmentimizde de oranlar yüzde 60’dan yüzde 45’e çekilseydi bu daralma yüzde 40’lara düşecekti. ÖTV indirimi ithalat oranını da etkilemeyecektir. Çünkü satılacak otomobiller stokta mevcut olan otomobiller” şeklinde konuştu.

Model Değişim Süreci 5 Yıla Çıktı

Yılın ilk 10 ayında bir önceki yıla oranla lüks segment satışlarının gerilediğini belirten Erciş, lüks tüketicisinin 2’nci ele yönelimi olduğunu kaydetti. Premium segmentin 2’nci elinde otomobil fiyatların yıl başındaki fiyatlarla aynı seviyede olduğunu da sözlerine ekleyen Koluman Motorlu Araçlar Ticaret ve Sanayi A.Ş. Otomobil Genel Müdürü Altuğ Erciş “Hatta bir miktar gerileme bile söz konusu. Bu segmentin tüketicisi gerek sıfır gerekse de 2’nci el otomobil satışlarında sürekli bir beklenti içinde ve alımlarını erteliyorlar. Dövizdeki hareketlilik ve özellikle banka faizlerinin yüksekliğini bu duruma en büyük etken olarak görüyoruz. Lüks segmentte model yenileme süresinin 1 -3 yıl aralığından, 5 yıla kadar çıktı” şeklinde konuştu.