Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası zam oranını açıkladı

2834

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından bugün yapılan açıklamada,  “perşembe gününden geçerli olmak üzere motorine 17 kuruş fiyat artışı beklenmektedir” denildi. 
Hatırlanacağı gibi en son 26 Mart’ta akaryakıtta fiyatlar 12 kuruş artmıştı. Bunun ardından doğu illerinde benzinin litre fiyatı ilk kez 6 lira üzerine çıkarken, İstanbul’da fiyatlar 5.93 TL olmuştu.

Brent petrol son 40 ayın en yükseğinde

Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan Brent türü ham petrolün fiyatı Aralık 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
Brent türü petrolün varil fiyatı dün TSİ 21.55’te 71,33 dolara kadar yükseldi ve 3 Aralık 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. ABD’nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı da TSİ 22.15’te 65,86 dolara kadar çıkarak 27 Mart’tan itibaren en yüksek seviyesini gördü. Böylece, salı günü itibarıyla Brent türü ham petrolün varil fiyatı yüzde 3,5 artış gösterdi, WTI ham petrolün varil fiyatı da yüzde 3,4 arttı.
Brent petrolün varil fiyatı şu sıralarda uluslararası piyasalarda 70.70 dolardan işlem görüyor.

Yatırımcılar alış pozisyonu aldı

Uzmanlar, Ortadoğu’da artan güvenlik endişesine dikkati çekerek, bu bölgeden dünyanın geri kalanına yapılan petrol arzıyla ilgili oluşabilecek riskler nedeniyle yatırımcıların alış pozisyonu aldığını belirtiyor.

Petrol ihracatının sekteye uğramasından korkuluyor

ABD ve Suudi Arabistan’ın Suriye’ye koordineli bir saldırı düzenlemesi halinde dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı konumunda bulunan Suudi Arabistan’dan diğer ülkelere yapılan petrol ihracatının sekteye uğrayabileceğini vurgulayan uzmanlar, bunun fiyatlarda yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam edebileceğine dikkati çekiyor.

Ayrıca uzmanlar, ABD ile Çin arasında son haftalarda ticaret savaşı çıkması endişesinin Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in açıklamalarıyla azaldığına işaret ederek, bunun her iki ülkenin petrol talebinde yavaşlama görüleceği ihtimalini azalttığını ifade ediyor.