Petroleum Fuarı “Enerjide Dijital Devrim” konseptiyle açıldı

1150
Enerji sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı dev firmaları buluşturan Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı “Petroleum Istanbul 2019” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından açıldı.

Enerji Fuarcılık tarafından bu yıl 14’ncü kez “Enerjide Dijital Devrim” konseptiyle TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Petroleum Istanbul”un açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kara ve denizde petrol ve doğalgaz aramalarına hız verildi

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Enerji merkezi olma yolunda adım adım ilerleyen ülkemiz, Petroleum İstanbul Fuarı bu sektördeki tüm paydaşları bir araya getirerek sektörün gelecek projeksiyonuna katkı sunma açısından çok önemli bir organizasyondur. Milli enerji ve maden politikamızı ülkemiz hedefleri arasında petrol ve doğalgaz aramacılığı olarak görüyoruz. Türkiye ekonomisi her ne şart altında olursa olsun büyümeye devam ediyor. Biz de artan enerji talebine paralel olarak kara ve denizde petrol ve doğalgaz aramalarına hız veriyoruz” dedi.

EPDK Başkanı Yılmaz “Tüketicilerin haklarını korumak durumundayız”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ise “Petroleum Istanbul”un açılışında yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi; ”Sektördeki kar marjlarının Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen günlerden bugünlere geldik. 15-20 yıl öncesine baktığımızda akaryakıt sektörü nereden nereye geldi. Akaryakıt kaçaklarının hangi boyutta olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz düzenlemeleri yapıyoruz. Maliye Bakanlığı ile ciddi çalışmalarımız oldu ve bugün sektörde vergi kaybının da önüne geçtik. LPG sektörüne gelince, Çevre Bakanlığının bu konuyla ilgili çok ciddi bir çalışması var. LPG’li araçların kapalı otoparklara girişi çok önemli bir gelişmedir.”

TOBB Petrol Meclisi Başkanı Erdem “75 eylem planı oluşturduk”

TOBB Petrol Meclisi Başkanı Ahmet Erdem “Sektörümüz ülkemizde çok büyük önem taşıyan bir sektör. Ülkemiz ekonomisi açısından baktığımız zaman sektör paydaşları olarak bir araya gelip katılımlarla sorunlarımızı ele almamız lazım. Sektör paydaşları olarak 9 alanda 75 tane eylem konusunda fikir birliğine vardık. Böylelikle mevcut ekonomimize rasyonel katkımızı devam ettireceğiz” dedi.

PETDER Başkanı Şiper “Sektörün vergi katkısı 100 milyar”

PETDER Başkanı Selim Şiper ise “2018 yılında sektörümüz 220-250 milyar liralık bir hacme ulaştığını belirterek “Bu toplam hacmin 100 milyar lirası dolaylı vergilerdir ve toplam dolaylı vergiler içinde yüzde 25-26 paya sahiptir. Sektörümüz stratejik bir sektör. Sektörümüz tüm dünyada olduğu gibi düzenlenmiş bir piyasadır. Ancak EPDK’nın bu düzenleme ve denetimleri tüm operasyonlarla ilgili olmak zorundadır. Sektörün paydaşları ticari taraflardır. EPDK’nın bu ticari ilişkileri de düzenlemeye çalışması doğru olmayacaktır” diye konuştu.

TOBB LPG Meclisi Başkanı Tezel “Türkiye pazarı büyümesini sürdürüyor”

TOBB LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel “Dünyadaki LPG tüketiminin yılda 300 milyon tonu aştığını belirterek bu miktar 2020 yılında 320 milyon tona ulaşacak. Dünyada LPG sektörü büyümeye devam ediyor. LPG çevreci boyutlarıyla öne çıkan bir yakıt türü. Türkiye pazarı ise büyümesini sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Türkiye LPG Derneği Başkanı Aratay “Türkiye 15. büyük”

Türkiye LPG Derneği Başkanı Eyüp Aratay “Türkiye 4.1 milyon tonluk LPG pazarıyla dünyanın 15.nci büyüğü. Dünyadaki 27 milyon LPG’li araçtan 4.7 milyonu Türkiye’de. İstasyon sayısı 10.650’ye ulaştı. Dünyadaki en büyük pazarlardan biriyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın verdiği müjde ile LPG’li araçların kapalı otoparklara girişinin önü açılıyor” diye konuştu.