Peugeot, 208 WRX ile gözünü rallikros şampiyonluğuna dikti

1922

Dakar Rallisi’nde elde ettiği başarının ardından Team Peugeot Total, şimdi de gözünü yeni FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nda zafere dikti. Lanse edildiği günden bu yana yer aldığı birçok rallikros macerasında kendini kanıtlamış olan Peugeot 208 WRX’in yeni bir versiyonu hazırlanıyor.

Toplam 12 ayaktan oluşan bu yılki zorlu mücadelede Team Peugeot Total adına dokuz kez Dünya Ralli Şampiyonu olan efsane pilot Sebastien Loeb, rallikros sahnesinin öncülerinden Timmy Hansen ve kardeşi Kevin Hansen olmak üzere üç ekip yarışacak. Motorsporları dünyasının en başarılı ailelerinin yeni neslini temsil eden İsveçli kardeşler, aileden gelen yarışçı mirası geleceğe taşırken usta pilot Sebastien Loeb’in deneyimlerinden yararlanacak.

Takım, 2018 yılı için yeni bir Peugeot 208 WRX hazırladı. Araç sezon boyunca adım adım yapılacak güncellemelerle geliştirilecek. Takımın hedefi çok net: Sezon başından itibaren her bir yarışta mümkün olan en yüksek puanı toplamak ve sezonu hem pilotlar, hem de takımlar klasmanlarının şampiyonu olarak tamamlamak.
Sebastien Loeb ve Timmy Hansen yeni 2018 yarış otomobilini kullanmaya devam ederken, Kevin Hansen 2017 otomobilinin gelişimine katkı sağlayacak. Yapılan iyileştirmelerle 560 HP güce ulaşan Peugeot 208 WRX, daha güçlü ve sürülebilir hale getirilmek üzere tasarlandı. Sadece daha hızlı ve daha hafif olmakla kalmayan araç, aynı zamanda daha kontrollü bir sürüş ve daha yüksek çekiş gücü sunuyor.

Peugeot Sport mühendisleri, performansı daha da artırmak için özellikle aerodinami alanında çok çalıştı. Araç, sezonun ilk yarışına yeni bir arka spoyler ve tamponla çıkacak. Motoru da optimize eden ekip ayrıca ön süspansiyonu da geliştirdi. Yeni amortisörler ve daha büyük tekerlekler yol tutuşa katkı sağlarken daha hızlı vites geçişleri için şanzıman da optimize edildi ve araca yeni bir güvenlik kafesi uygulandı.

Takım pilotları ne dedi?

Sebastien Loeb, Team Peugeot Total pilotu #9 “Bu yıl için beklentilerim büyük. Şampiyonluk için mücadele edeceğimiz bir şampiyonaya Peugeot takımı olarak katılmak tam da ihtiyacımız olan şeydi. Köklü bir motorsporları geçmişine sahibiz, ancak bu disiplinde oldukça deneyimli rakiplerimiz de var. Mümkün olan en kısa sürede eksiklerimizi tamamlayarak şampiyonada liderlik için mücadele edeceğiz. Rallicross pilotun yoğun konsantrasyonunu gerektirirken, aynı zamanda sürücüye deneyim de kazandırır. Etaplar kısa olabilir, ama etkisi büyük. Otomobiller çok güçlü, ki bu da heyecanı daha da arttırıyor.”

Timmy Hansen, Team Peugeot Total pilotu #21 “Daha önce bu kadar zorlu bir mücadeleye böyle bir takım ile katılmamıştım. Dolayısıyla Peugeot takımına seçilmiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Peugeot Sport mühendislerinin desteği sayesinde otomobilimiz hiç olmadığı kadar iyi. Bu durum bizim gücümüze güç, hızımıza hız katsa da, şampiyonada çok güçlü ve çok deneyimli rakiplerin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Elimizden gelenin en iyisini yaparak şampiyonada liderliği kovalayacağız. Barselona’da koşulacak ilk ayak için heyecanlıyım.”

Kevin Hansen, Team Peugeot Total pilotu #71 Bu takıma katılmak ve takımın sahip olduğu tüm bilgi birikimi ve deneyiminden yararlanmak benim için mükemmel bir fırsat. Geçtiğimiz sezon iyi bir performans sergileyememiş olabilirim ama çok şey öğrendim. Bu yıl çok daha iyi bir performans sergileyeceğimden eminim. Daha üst sıralarda yer alarak takımımıza puan katkısı sağlamayı amaçlıyorum. Peugeot takımının bir parçası olmak çok güzel.”

Teknik Özellikler: Peugeot 208 WRX 2018

Motor Tip                    : Sıralı 4 silindir, silindir başına 4 supap, turbo benzinli
Hacim                         : 1.998 cc
Maksimum güç           : 560 HP, 6.000 d/d
Maksimum tork          : 850 Nm, 4.500 d/d
Maksimum devir         : 8.000 d/d

Güç aktarımı
Aktarım                         : Dört tekerlekten çekiş
Kavrama                        : Çok plakalı kavrama
Şanzıman                       : Altı vitesli sıralı, manuel
Diferansiyel                   : Sınırlı kaydırmalı diferansiyel

Performans
Maksimum hız                : 210 km/s
Hızlanma 0-100 km/s    : 2 sn

Karoser Tip: Karbon fiber karoser, standart Peugeot 208 iskeleti, güvenlik kafesi
Uzunluk                            : 3.965 mm
Genişlik                            : 1.850 mm
Yükseklik                          : 1.380 mm