Pirelli, F1 lastiklerinin Türkiye’de üretimine neden son verdi

6069

2011 yılından beri Pirelli’nin İzmit Fabrikası’nda üretilen Formula1 lastiklerinin Türkiye’de üretilmesine son verildi.
Dünyada sadece Pirelli’nin Türkiye’deki fabrikasında üretilen Formula1 lastikleri üretiminin Pirelli tarafından sessiz sedasız Türkiye’den alınmasının nedeni merak konusu.

5 gün boyunca cevap alamadık

Pirelli’nin sadece Türkiye’de ürettiği Formula1 lastikleri üretim ayağının Türkiye’den neden alındığına dair, hem Pirelli’nin İstanbul merkez ofisi, hem de İzmit Fabrikası’ndaki yetkililerden bir yanıt alamadık.

Genelde sorularımıza ‘Yetkimiz yok. Detay veremeyiz.’ şeklinde cevaplar alabildik. İstanbul merkez ofisi, sorularımıza “Üretmiyor muyuz! Allah Allah… Bilgimiz yok!..” şeklinde yanıt verirken; Kurumsal İletişim Birimi’nden ise, ne geri dönüş alabildik, ne de sorularımıza muhatap olacak birini!..

İmage Halkla İlişkiler’den gelen bülten ipucu verdi

Pirelli geçtiğimiz hafta bazı basın mensuplarını motorsporları lastikleri konusunda bilgilendirmek amacıyla İzmit’teki fabrikaya götürdü. Gezi sonunda İmage Halkla İlişkiler tarafından servis edilen ‘Basın Bülteni’ aslında F1 lastiklerinin artık Türkiye’de üretilmediği, üretimin Türkiye’den alınıp, başka bir üretim merkezine kaydırıldığının ipucunu veriyordu…

Ayrıntının verildiği paragraf aynen şöyleydi “Motor sporlarında olağanüstü bir yılı daha tamamlayan Pirelli, küresel rekabette 110. sezonunun finalini İzmit’teki “şampiyonların fabrikasının” kapılarını açarak kutluyor. Türkiye’deki fabrika, Formula 1 haricindeki pek çok yarış lastiğini üretiyor.”

Formula 1 lastiklerinin üretimi neden Türkiye’den alındı?

Pirelli 2011 yılından beri hemen hemen düzenlediği her basın toplantısında dünyada sadece F1 lastiklerini Türkiye’de ürettiklerini ve bununla büyük bir övünç duyduklarını söylüyordu… Peki ne oldu da sessiz sedasız, gurur duyulan bu üretim Türkiye’den gitti?…