Taksi plakası 1,7 milyon TL, plaka kirası 7 bin TL, aylık kazanç ne kadar?

6817
İstanbul’da ulaşımın olmazsa olmazı taksilerin sahipleri bu aralar oldukça huzursuz.

Sarı renkli taksilerle kırmızı renkli taksiler arasında süregelen çekişme, çoğu zaman toplu kavgaya, hatta silahların çekildiği arbedelere bile neden oluyor. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, taksici esnafı haksız rekabetten de bezmiş durumda!

Sarı taksi ile kırmızı taksi plakalarının ederi arasında fark kalmadı

İstanbul’un merkez bölgelerinde hizmet veren sarı renkli taksilerin plaka bedelleri 1 milyon 750 bin TL iken, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt, Hadımköy bölgelerinde hizmet veren kırmızı renkli taksilerin plakaları ise 1 milyon 745 bin TL’ye alıcı buluyor. Kırmız taksi plakaları son beş yılda yüzde 500’den fazla değer kazanarak, sarı taksi plakaları ile kafa kafaya geldiler.

Durum böyle iken, sarı taksiler kırmızı taksi bölgelerinden , kırmızı taksiler ise sarı taksi bölgelerinden yolcu alamıyor.

Çok sık kavga çıkıyor

Bu anlaşılması zor uygulama nedeniyle taraflar arasında çok sık arbedeler çıkıyor, hatta bazen silahların çekildiği kavgalara da neden oluyor.

Konuştuğumuz bir çok taksi esnafı ortadaki bu durumun bir an önce tatlıya bağlanması gerektiği konusunda hem fikir.

Kırmızı taksi plakası sahibi genç sürücü Ekrem, bu uygulamanın hemen hemen her gün esnaf arasında kavgaya neden olduğuna vurgu yaparak, görüşlerini şöyle dile getirdi: “Kırmızı taksiler yolcu götürdükleri sarı taksi bölgelerinden boş dönmek zorunda. Ayni şekilde kırmızı bölgeye yolcu taşıyan sarı taksilerde de durum aynı. Havaalanlarında ise durum daha da vahim. Oradan sadece havaalanı taksileri yolcu alabiliyor… Orada ayrı bir rant söz konusu… Bu haksız rekabet artık sona erdirilmeli. Çünkü plakaların fiyatı eşitlenmiş durumda.”

Plaka kirası 7 bin TL, plaka 1,7 milyon TL; aylık kazanç ne kadar?

Konuştuğumuz, ancak isimlerinin açıklanmasını istemeyen taksicilerin çoğu, mevcut sistemden hoşnut değil. Gereksiz yere esnaf arasında düşmanlık yarattığı görüşünde.

Taksicinin ne kazandığına gelince? Bir taksi plakası şu anda 1 milyon 750 bin TL. Eğer plakaya bu kadar para yatıramıyorsanız, taksi plakası kiralamak mümkün. Aylık taksi plakası kira bedeli ise 7 bin TL. 2 kişinin çalıştığı bir taksi ayda 15-20 bin TL arasında bir kazanç sağlıyor.