Porsche karbondioksit emisyonunu yüzde 75 oranında azalttı

4085
Porsche, 2014 yılından bugüne araç başına düşen karbondioksit emisyon miktarını yüzde 75’ten fazla, enerji tüketimini ise yaklaşık yüzde 31 oranında düşürdü. 

Porsche, son 5 yıl içerisinde sürdürülebilirlik konusunda büyük bir ilerleme kaydetti ve araç başına düşen karbondioksit emisyonunu yüzde 75’ten fazla azalttı.

Sürdürülebilir eylem için ilk ön koşul: Kârlı büyüme

Alman spor otomobil üreticisi Porsche, geçtiğimiz yıla kıyasla bir kez daha artış gösteren teslimat adetleri, gelirleri ve çalışan sayısı ile yeni bir rekora imza attı. 2018 yılı satış gelir artışı yüzde 16,6 olarak kaydedildi.

Ekonomik başarılarına ek olarak ölçülebilen sürdürülebilirlik alanında da bir ilerleme kaydedebilmek adına Porsche, “Üretimde Çevresel Etkinin Azaltılması” konusunu kendisi için performans göstergesi olarak belirliyor. Karbondioksit emisyonları ve enerji tüketimine ek olarak genel tatlı su tüketimi ve kullanılan uçucu organik bileşik (UOB) miktarı da bu konuya dahil göstergelerden. Porsche 2014 yılına kıyasla üretimde yüzde 34 daha az çözücü kullanmış, araç başına su tüketimini yüzde 20 azaltmış.

Porsche, yenilenebilir enerjiyle üretiyor

Porsche’nin yalnızca beş yıl kadar kısa bir süre içerisinde karbondioksit emisyonunu yüzde 75 gibi ciddi bir oranda azaltabilmesi, her şeyden önce yenilenebilir kaynaklardan edinilen TÜV sertifikalı enerjiyi tutarlı şekilde kullanabilmesiyle elde edilmiş bir sonuç. Porsche, 2017 yılında en yüksek ekolojik standartlara uygun yenilenebilir enerjiyle üretim yapmaya başlamıştı. Ayrıca değer zincirindeki çevreye olan etkiyi azaltmak için Porsche’nin Almanya içerisindeki demir yolu lojistiği de artık iklime zarar vermiyor.

“Sıfır Etkili Fabrika” vizyonu

“Sürdürülebilirlik, birçok bireysel unsurun bir toplamıdır.” diyen Albrecht Reimold: “İlk tam elektrikli spor otomobilimiz Taycan, sonbaharda üretim hattından çıkacak. Taycan’ın fabrikadaki tüm üretim süreci karbonsuz olacak. Hedefimiz, Sıfır Etkili Fabrika yaklaşımıyla gelecekte herhangi bir ekolojik ayak izi bırakmamak” dedi.

Herhangi bir çevresel etki olmadan yapılan bu üretim farklı eylemler temelinde yerine getiriliyor. Kaynak ve malzeme verimliliğinin yanı sıra bu sürece çevreyi kirletici maddeler ve iklimin korunması gibi başlıklarla üretimin kentsel iklim üzerindeki etkileri de dahil. Porsche’nin üretim tesislerindeki tasarımın sürdürülebilirliğine verdiği büyük önem, Alman Sürdürülebilir Bina Konseyi (DGNB) tarafından belgelendi: Porsche, Zuffenhausen üretim tesisi “Platinum” ödülünü alan ilk şirket oldu.

Taycan üretim tesisi: Yüksek teknolojili cepheler azot oksitleri emiyor

Porsche, Zuffenhausen’daki yeni Taycan fabrikasının inşasında da öncü bir rol üstleniyor. Azot oksitleri emebilen bir yüzey teknolojisi ilk defa fabrikanın titanyum dioksitle kaplı alüminyum kaplı cephelerinde kullanılıyor. Bu kaplama bir katalizör görevi görüyor ve gün ışığı ile havadaki düşük neme maruz kaldığında emilen kirletici partikülleri su ve nitrat gibi zararsız maddelere dönüştürüyor. İlk pilot projesinde Porsche, yaklaşık on park yeri büyüklüğüne denk gelen 126 metrekarelik bir alanda yüksek teknolojili azot oksit emici, on ağacın yaptığı işi gören cepheyi test ediyor.