PRİDA İletişim Ödülleri’nde “Veri Kullanımı” ödülü Otokoç Otomotiv’in

3481
Otokoç Otomotiv iletişim

Otokoç Otomotiv bünyesinde faaliyet gösteren ve dünyanın en büyük araç kiralama markaları arasında yer alan Avis ve Budget, yeni nesil iletişim modelleri olan DCO ve Local Campaign ile PRİDA İletişim Ödülleri 2021’de “Veri Kullanımı” alanında ödüle layık görüldü.

Otokoç Otomotiv, İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) tarafından düzenlenen PRİDA İletişim Ödülleri 2021’de Avis ve Budget markaları ile “Stratejik İletişim” kategorisi “Veri Kullanımı” alanında ödüle layık görüldü. Bu yıl dördüncü kez düzenlenen organizasyonda Avis ve Budget, yeni nesil iletişim modelleri olan DCO ve Local Campaign ile ödül aldı.

Otokoç Otomotiv çatısı altında hizmet veren ve dünyanın en büyük araç kiralama markaları arasında yer alan Avis ve Budget’ın Türkiye’de en iyi müşteri deneyimi ve memnuniyetini yaşatmak hedefiyle yenilikçi uygulamalara imza attığını belirten Otokoç Otomotiv Pazarlama Müdürü Esra Arslanbaş Kaynak; “İletişimin gücüne inanıyoruz. “Veri Kullanımı” alanında ödül aldığımız DCO & Local Campaign; Avis ve Budget markalarımızın hep güncel ve yeni iletişim modelleri kullanmak amacıyla, hedef kitlesine uygun, veri optimizasyonu yapılabilen ve gerçek zamanlı kampanyalar oluşturma hedefinden ortaya çıktı. Bu alanda yaptığımız çalışmaların takdir görmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. İDA’ya organizasyon ve ekosisteme katkıları için çok teşekkür ederiz.” dedi.

Hedef kitleye özel hedefleme ve kreatif çalışmalar ile müşteri memnuniyeti artırıldı

Yerel kampanya kurgularıyla Avis ve Budget için vitrinlerinin daha fazla iş yapmasını sağlamak ve Türkiye’nin birçok yerinde hizmet veren ofislerine fiziksel mağaza trafiği çekmek hedeflendi. DCO kampanyalarında ise hedef kitle, araç modeli, araç görünümü, CTA ve banner boyutu bazında Avis ve Budget için ayrı ayrı testler gerçekleştirildi. Bu çalışmalarla kullanıcıların araç kiralarken hangi değişkenleri dikkate aldıkları, hangi durumlarda aksiyona geçtikleri, trafik oranları ve araç kiralama işlemleri ölçüldü. Yerel kampanya tarafında ise Avis ve Budget’ın tüm ofisleri GMB platformuna kaydedildi. Ardından bu modele uygun kreatifler hazırlandı, erişim tıklama, telefon aramaları ve yol tarifi alma gibi metrikler ölçümlendi.

Rakamlarla Uygulama Sonuçları;

Avis Local Campaign: 85M erişim, 5.5K mağaza ziyareti, 37K arama, 87K yol tarifi ve 4.6K web sitesi ziyareti

Budget Local campaign: 56M erişim, 1.6K mağaza ziyareti, 12.6K arama, 66.4K yol tarifi ve 2.6K web sitesi ziyareti

Otokoç Otomotiv Hakkında;

Koç Topluluğu’nun otomotiv sektöründeki ilk yatırımı olarak 1928 yılında kurulmuş olan ve otomotiv tarihini başlatan Otokoç Otomotiv, bugün; Otokoç, Birmot, Avis, Avis Filo, Budget, Otokoç Sigorta, Zipcar, Otokoç 2. El, Otokoç Parça ve Lastick markalarıyla hizmet veren, Türkiye’nin en büyük otomotiv perakendeciliği, araç kiralama ve araç paylaşımı şirketidir. Birmot çatısı altında Fiat, Alfa Romeo ve Jeep markalarıyla, Otokoç çatısı altında ise Ford, Ford Trucks ve Volvo markalarıyla yeni araç satışı, servis ve yedek parça hizmetleri, toptan yedek parça satışı, sigorta ve finansman, aksesuar satışı, 2. el araç satışı ve araç koruma sistemlerini, özetle tüm otomotiv çözümlerini tek çatı altında müşterilerine sunuyor. Araç kiralamada ise Avis ve Budget markalarıyla kısa dönem kiralama; Avis Filo ile operasyonel kiralama, diğer adıyla filo kiralama; Zipcar markasıyla ise saatlik kiralama yani araç paylaşımı hizmetini müşterileriyle buluşturuyor. Otokoç Otomotiv, Türkiye, Yunanistan, Azerbaycan, Macaristan, Gürcistan, Kazakistan, Ukrayna, Kuzey Kıbrıs ve Kuzey Irak’ta, “Ulaşım çözümleri sunan yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak” vizyonu ile faaliyetlerine devam ediyor.