PSA, Yeni Peugeot 308 ve Opel Astra’nın üretimi için karar aşamasında!

2479

PSA‘nın Opel/Vauxhall’ı aldıktan sonra başlattığı yeniden yapılandırma çalışmaları sürüyor. Grup, 2020’de yenilenecek Peugeot 308 ve Opel Astra‘nın üretimi için karar aşamasında.

Dünyanın önemli otomobil markalarını bünyesinde bulunduran PSA, Opel ve Vauxhall’ı aldıktan sonra GM’den devir aldığı fabrikaların mevcut fabrikalarıyla entegrasyonu çalışmalarının sonuna geldi.

Yeni nesil Astra nerede üretilecek?

PSA’nın şu anda ana gündem maddesi Yeni Peugeot 308 ve Yeni Opel Astra’nın hangi fabrikalarda üreteceğine dair verilecek karar.

Opel Astra şu anda Polonya’nın Gliwice kentinde ve İngiltere’nin kuzeybatısındaki Ellesmere Limanı’ndaki Vauxhall fabrikasında üretiliyor.

Ancak PSA, verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için bazı Opel / Vauxhall modellerinin üretimini mevcut fabrikalarına kaydırmak için yaptığı çalışmalarının sonuna geldi.
Sızan bilgilere göre PSA, Yeni Astra üretimi için iki seçenek üzerinde duruyor. Soldan direksiyonlu Astraları Ruesselsheim Fabrikası’nda, sağdan direksiyonlu Astraları da şimdilik Ellesmere Port’ta üretmek. Sağdan direksiyonlu Astralar İngiltere, İrlanda ve Güney Afrika için üretiliyor.

Peugeot 308’in Almanya’da üretiminden vazgeçildi

PSA önceleri, Peugeot 308 ve Opel Astra’nın yeni versiyonlarını Almanya Ruesselsheim Fabrikası’nda aynı bant üzerinde üretmeyi planladı. Fakat sonradan her iki modelin de kendi özlerine sadık kalınması için bu düşünceden vazgeçildi.
2020 yılında pazara sunulacak yeni Peogeot 308 PSA’nın Fransa’nın doğusundaki Sochaux’taki fabrikasında üretileceği kararı verildiği ağırlık kazanıyor.
Ama yine de Opel Astra ve Peugeot 308’in aynı hatta üretilmesi kararı da pek sürpriz olmayacak!..