Red Bull Honda, pistin sıcaklığına göre lastik seçimi yapacak!

1065
Red Bull Honda, pistin sıcaklığına göre lastik seçimi yapacak!

Formula 1’de gözler sezonun üçüncü yarışı olan Portekiz GP’sinde… Portimao Pisti’nde kazanan kim olacak; Hamilton mı, Verstappen mi! İlk antrenman seansları, sıralama turları ve pazar günü yapılacak yarış için ne ifade ediyor! Red Bull Honda’nın yarıştaki taktiği ne olacak!

Portekiz Portimao Pisti’nde ikinci buluşma. Bugün yapılan resmi antrenmanlarda Verstappen ve Perez’in neler yapacağı merak ediliyordu!.. Hamilton-Verstappen rekabetinde Portekiz yarışında ne tür sürprizler olabilir, bunun cevabını arayacağız.

Bu sezonun ilk iki yarışında antrenman turlarında İngiliz şampiyon pilot Hamilton beklenen performansı gösteremedi. Portekiz’deki pistte yaşanan tutunma sorunları tüm pilotları oldukça zorladı. Bu yüzden birçok pilotun zamanı silindi. Ancak bu kez Hamilton antrenmanları da almak istiyordu. Birinci antrenmanda 5. zamanı yapan Hamilton, ikinci antrenmanda kendini buldu ve en iyi zamanı yaparak klasmanın zirvesine yerleşti. Verstappen ise her iki seansta da 2. pozisyonun sahibi oldu.

Verstappen ne yapar!

Cumartesi günü yapılacak son antrenman ve sıralama turları, pazar günü yapılacak yarışın kilidi olacak Verstappen için. Verstappen’in amacı sıralama turlarında Hamilton’ı geçmek ve oldukça zorlu bir pist olan Portimao’da avantaj elde etmek. Bunu yapabilir mi! Hollandalı bu konuda kendinden emin gözüküyor. Ancak ortak görüş yarışın kaderini sıcaklık ve buna göre seçilecek lastik belirleyecek. Her ne olursa olsun Cumartesi yapılacak sıralama turları ve Pazar günü gerçekleştirilecek sezonun üçüncü yarışında tansiyon hiç düşmeyecek!…

NE DEDİLER:

Verstappen: Asfalt süper kaygan

Sezonun iddiali pilotu Max Verstappen Portekiz yarışının ilk antrenmanında 21 tur attı ve ikinci zamanı elde etti. İkinci antrenmanda 26 tur atan Verstappen yine ikinci zamana imza atan pilot oldu. Red Bull Honda pilotu Max Verstappen antrenmanlar sonunda şunları söyledi: “Portimao’da tekrar piste çıkmak harika bir duygu, pist harika ama koşulları geçen yıla çok benziyor ve asfalt süper kaygan. Lastikler değişti ve geçen sene ile kıyasladığımızda hepimiz arabalardaki yol tutuşu biraz kaybettik. Her şey lastik hazırlığı ve sıcaklıkla ilgili gibi görünüyor. Herkes için aynı durum söz konusu. Bu yüzden arabadan en iyi şekilde yararlanabilmemiz için doğru kararlar vermeliyiz. Bu hafta sonu Mercedes ile epey çekişeceğiz. Öyle görünüyor. Arabam iyi hissettirdi ama yine de yarından önce yapmamız gerekenler var, bu kesin.”

Perez: Bu pistte lastikleri çalıştırmak gerçekten zor

Red Bull Honda’nın yeni pilotu Sergio Perez, ilk antrenmanında 21 tur attı ve 3. zamanı yaptı. Ancak Perez, ikinci seansta 28 tur atmasına rağmen ancak 10. zamanın sahibi olabildi. Perez’in görüşleri ise şöyle: “Bugün, asfaltta sınırlı yol tutuşu ile boğuştuk. Bu yüzden lastikleri çalıştırmak gerçekten zordu. Bu çok kolay değil. Bu nedenle asıl odak noktamız lastiklerde neler olduğunu anlamak olacak. Orta seviyelerdeki lastiklerle hızımızın iyi olduğunu düşünüyorum, ancak yumuşak lastiklere geçtiğimizde beklediğimiz bir tur süresi bulamadık. Imola ile karşılaştırmak zor, çünkü burada çok farklı bir pist ve her yerde yeni asfalt nedeniyle genel olarak daha az yol tutuşu var. Ancak arabada oldukça iyi bir tempomuz olduğunu düşünüyorum, bu yüzden savaştan galip çıkacağımıza inanıyorum.”