Renault Grubu’na Fransız Devleti garantisi ile 5 milyar Euro kredi

6761
Renault Grubu'na Fransız Devleti garantisi ile 5 milyar Euro kredi

Groupe Renault, Fransız Devleti’nin garantisinden faydalanarak, toplam 5 milyar Euro tutarında 5 bankanın katıldığı bir sendikasyon kredisi aldığını duyurdu.

Geçtiğimiz ay Renault, ittifakın diğer ortaklarıyla bir dizi yeni stratejilere imza atarak yeni bir yapılanma startı verdi. Renault Grubu Fransa Devleti’nin yüzde 90 garantisiyle 5 bankanın oluşturduğu konsorsiyumdan 5 milyar Euro’luk kredi aldı.

Dünya genelini esir alan Covid-19 salgınından büyük-küçük tüm sektörler zarar görmeye devam ediyor. Pandemi küçük işletmeleri ekonomik sıkıntıya sokarken, dev üreticileri de nakit dar boğazına düşürdü.

Otomotiv Sektörü daha çok etkilendi

Dünya genelinde pandemiden etkilenen sektörlerin başında şüphesiz otomotiv sektörü geliyor. Yavaş yavaş yeni normale dönüş başlarken, neredeyse dünyanın hemen hemen tüm otomotiv üreticileri, nakit durumlarını sağlam tutmak için farklı tedbirler almaya başladı.

Geçtiğimiz ay Renault, ittifakın diğer ortaklarıyla bir dizi yeni stratejilere imza atarak yeni bir yapılanma startı verdi. Renault Grubu da Fransa Devleti’nin garantisiyle BNP Paribas, Crédit Agricole, HSBC France, Natixis ve Société Générale den oluşan 5 banka konsorsiyumdan sağladığı 5 milyar Euro’luk sendikasyon kredisi aldı.

Renault Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre Renault; bu krediyi 31 Aralık 2020’ye kadar tamamen veya kısmen kullanabilecek. 12 ay vadeli 5 milyar Euro’luk kredinin vadesini Renault isterse üç yıl daha uzatabilecek.