Renault Grubu’nu Avrupa’da Clio, Yeni Duster, Zoe ve LCV modelleri sırtladı

1658

2019’un ilk çeyreğinde Renault Grubu’nun cirosu 12.5 milyar avroya ulaştı. Grub, Avrupa pazarında Clio, Yeni Duster, Zoe ve LCV modellerinin güçlü satış performansı sayesinde %2.0 artış kaydetti.

İlk çeyrekte öne çıkan satış rakamları

Renault Grubu’nun dünya çapındaki satışları (binek otomobilleri + hafif ticari araçlar) ilk çeyrekte pazardaki % 7.2 ’lik düşüşle birlikte % 5.6’ya geriledi. Buna rağmen pazar payı direnç göstererek %4.1 oldu (2018 yılı 1. çeyreğine göre + 0.1 arttı).

Clio, Yeni Duster, Zoe ve LCV modelleri sırtladı

Avrupa’da grubun satışları, pazardaki %2.4’lük düşüşe rağmen Clio, Yeni Duster, Zoe ve LCV modellerinin güçlü satış performansı sayesinde %2.0 artış kaydetti. Renault Grubu’nun Brezilya’daki satışları %29.4 oranında arttı ve %8.9 düzeyindeki rekor pazar payına ulaştı. Kwid modeli bölgedeki başarısını sağlamlaştırdı.

Lada Granta Rusya pazarının lideri

Rusya’da, pazarın ve Renault Grubu satışları 2018’e göre neredeyse sabit kaldı ve pazar payı %28.5 oldu. Lada Granta bu piyasada en çok satan araç oldu.

Türkiye ve Arjantin’de pazar payı arttı

Renault Grubu, pazarın yüzde 49 daraldığı Arjantin’de ve yüzde 44 daraldığı Türkiye’de pazar payını artırmayı başardı.

İran’dan çıktı, önemli lansmanlara hazırlanıyor

İran’da ABD’nin yaptırımlarının yürürlüğe girmesi grubun Ağustos 2018’den bu yana satışlarını durdurmasına neden oldu.Çok yakında Avrupa’da Yeni Clio, Rusya’da Arkana, Hindistan’da Triber ve Çin’de City K-ZE olmak üzere yeni ürünlerin lansmanını yapacak.