Renault, 1000 kişiye 18 otomobilin düştüğü Pakistan’a el attı!

2007

Otomotiv devleri gözlerini Pakistan pazarına çevirdi. Kia ve Volkswagen’den sonra Renault da Pakistan’da binek araç üretmeye karar verdi.

Renault, 2019 yılına kadar faaliyete geçmesi beklenen montaj fabrikasını Dubai merkezli şirket Al-Futtaim Automotive ile birlikte gerçekleştirecek. Renault, Karaçi yakınlarında kuracağı fabrikanın startını 2018’in başında verecek.

Pakistan pazarı hızla büyüyen bir pazar

205 milyonluk bir nüfusa sahip Pakistan’da 1000 kişiye 18 otomobil düşüyor. Yıllık binek otomobil satışı 200 bin adet civarında. Orta gelirli kesimin gelirinde hızlı bir artışın gözlendiği Pakistan, otomobil üreticileri için çok cazip bir pazar haline gelecek.

Renault vergi ve yatırım teşviklerinin olduğu Pakistan’da fabrika kurmak için hızlı davrandı ve Pakistan hükümetiyle anlaşmaya vardı. Koreli üretici Kia da Pakistan’da 115 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Hyundai’nin de benzer bir planı olduğu söyleniyor. Alman Otomotiv devi Volkswagen ise Pakistan pazarında ticari araç üretimine ağırlık verecek. Volkswagen’in de Pakistan hükümeti ile anlaşmaya vardığı öne sürüldü.

Pazar Honda, Suzuki ve Toyota’nın elinde

Renault’nun yılda 800 bin satış hedefi ile fabrika kuracağı Pakistan pazarında şu anda Honda, Suzuki ve Toyota hakimiyeti var. Pakistan’da, Honda Civic, Honda City, Toyota Corolla ve Toyota Hilux ile Suzuki’nin küçük modelleri ilgi görüyor.