Renault’dan %100 elektrikli küçük robot araç: Renault EZ-POD

2057

Renault  şimdi de kısa mesafelerde hızlı ulaşım ve kurye hizmeti için tasarlanan otonom, internet bağlantılı ve %100 elektrikli küçük robot araç geliştirdi: Renault EZ-POD.

Küçük boyutu ve çevikliği sayesinde garajlar, oteller, alışveriş merkezleri, kampüsler gibi kapalı alanlarda rahat hareket edebilmesinin yanı sıra Renault EZ-POD, şehir merkezleri, mahalleler ve siteler gibi kentsel ortamlarda mobilite sağlayacak.

Mobilite kavramı 11 milyar Euro’luk bir pazara erişecek

On yıl önce ortaya çıkan mobilite kavramının 2020 yılı itibariyle yaklaşık 11 milyar Euro’luk bir pazara erişeceği tahmin ediliyor]. Renault Grubu, çok sayıda fırsatın olduğu bu pazarda, paylaşımlı mobilite hizmetlerinin belirlenmesine ve geliştirilmesine yatırım yapıyor.

Renault EZ-POD Şehir içi kurye hizmeti için çok ideal

Renault Grubu, mikro mobilite kavramı yeniden tanımlanırken, kısa yolculuklar için tasarlanan elektrikli ve otonom test aracı, kurye hizmeti için tasarlandı. Konsept model, kapladığı alana göre 3m2 ile maksimum seviyede kullanım alanına sahip.

Renault EZ-POD Elektrikli scooter veya bisiklet gibi

Otonom, kapsamlı ve güvenli bir model olarak öne çıkan Renault EZ-POD, elektrikli scooter veya bisiklet gibi düşük hızda mobilite hizmeti sunacak.

Renault EZ-POD, belirli bir rota üzerinde hareket ederken, birden fazla bileşen görev alıyor ve kullanıcıları gitmek istedikleri yere ulaştırıyor. Küçük boyutu, düşük hızı ve dar alanlardaki hareket kabiliyeti, kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

Trafiğe kapalı caddeler için çözüm getirici bir çözüm olacak

Araç, Havaalanları, otoparklar ve alışveriş merkezleri gibi ortamlarda uygun bir taşıma yöntemi olarak öne çıkıyor. Renault’nun Robot araçları gelecekte yaya yollarında düşük hız sınırlarında kullanılmasına veya hareket kabiliyeti sınırlı insanları (alışverişten dönen yaşlılar, çocuklu veya yük taşıyan insanlar) taşımak amacıyla kullanılabilecek. Ayrıca “follow me good delivery” tipi bir teslimat uygulaması ile insanlara eşlik edebilecek.

Renault Grubu Robot Otomobil Program Yöneticisi Frédéric AUZAS;robot araçlara ilişkin “Bugün kullanmakta olduğumuz otomobilleri, geleceğin otonom araçlarıyla adapte edersek, bu çığır açan modellerin ortaya yeni kullanım ve uygulamalar çıkaracağı kesindir.” dedi.