Renault Sport F1 Markalar Şampiyonası’nda 4. sırada

1727

Renault Sport F1 Takımı, İngiltere GP’sinde Sainz’in 9. giderken yarış dışı kalmasıyla üzüldü, Nico Hülkenberg’in yarışı 6’ıncı bitirmesiyle sevindi. Renault İngiltere GP’sinde elde edilen puanlar sayesinde Markalar Şampiyonası’nda 4’üncü sıradaki yerini sağlamlaştırdı.

Formula 1 sezonunun 10 yarışı olan İngiltere GP’sinde Renault Takımı Hülkenberg ve Sainz ile ilk 10 içinde bitirerek, takımlar şampiyonasında önemli puanlar hedeflıyordu. İngiltere GP’sinde 11’inci sırada başladığı yarışı 6’ıncı sırada tamamlayan Nico Hülkenberg, ‘Güzel bir başlangıcın ardından ilk turda 6’ıncı sıraya yükselmiş olmaktan dolayı mutluyum. Zorlu 2’inci ve 3’üncü virajı atlatarak üst sıralara yükseldim. Sert lastik tercih etmiş olmamız belki performansımızı etkilemiş olabilir ama bu sayede bir kez pitstop yaparak, yarışı tamamlama imkanı buldum. Baştan sona güzel bir yarış oldu, takımın aldığı 8 puanla harika bir sonuç elde ettiğimizi söyleyebilirim.’’ dedi.

Carlos Sainz İngiltere’de şansızdı

‘Matador’ lakaplı ralli parkurlarının çetin cevizi İspanyol pilot Carlos Sainz’ın oğlu olan genç Carlos Sainz, Renault’nun geleceğe taşımak istediği bir pilot. İngiltere GP’sinde yarışa 16. sıradan başlayan Carlos Sainz, 9. sırada yarışı götürürken, 37. turda rakibi ile yaşadığı temas nedeniyle yarış dışı kaldı.

Yarışa ilişkin Carlos Sainz, şu açıklamayı yaptı:”16’ıncı sıradan 9’uncu sıraya yükselerek çok iyi bir başlangıç yaptım. İlk pitstop nedeniyle  birkaç sıra geriledim. Lastik değişimi için pit alanına geldiğimde puan sıralamasındaydım. Ancak 37. turdaki şansız temas sonunda kaldım. Üzgünüm. Şimdi sıra Hockenheim’de!”

Takım Direktörü Cyril Abiteboul; “Sonuç iyi bir ödül oldu.”

Renault Sport Formula 1 Takım Direktörü Cyril Abiteboul, “Bizim için zorlu geçeceğini bildiğimiz bir pistte, yaptığımız mükemmel başlangıç, iyi bir strateji, mükemmel yönettiğimiz pitstoplar ve Nico’nun olağanüstü pilotluğu sayesinde rakiplerimizi geride bırakmayı başardık. Bu sonuç, dün yaşadığımız zorluklardan sonra iyi bir ödül oldu. Carlos geçmek üzere olduğu rakibinden daha hızlıydı, bir sıra daha yukarı çıkabilirdi. Yarışı terk etmek zorunda kalmış olması üzücü. Artık tüm dikkatimizi daha rekabetçi olabileceğimiz diğer pistlere vereceğiz. İyi puan topladık ama bu sonuç bize daha iyi sonuçlar elde etme stratejimizi unutturmamalı ” dedi.

İNGİLTERE GP’Sİ SONRASI
MARKALAR PUAN DURUMU
1 Ferrari 287
2 Mercedes 267
3 Red Bull/Renault 199
4 Renault 70
5 Haas/Ferrari 51
6 Force India/Mercedes 48
7 McLaren/Renault 48
8 Toro Rosso/Honda 20
9 Sauber/Ferrari 16
10 Williams/Mercedes 4