Renault’da buruk bir veda; teşekkürler Nico!

8823
Renault'da buruk bir veda; teşekkürler Nico!

Formula 1 dünyası Abu Dabi’de 2019’un sezon finalini yapıyor. Bir başka final ise Renault F1 Team’de yaşanıyor. Renault garajında buruk bir veda var, Nico Hulkenberg’in Renault takımındaki son yarışı…

Renault F1 Team, üç sezonun ardından Nico Hulkenberg’e veda ediyor. Sezonun son yarışında hafta boyunca Renault garajında buruk bir hava esiyor. Çünkü Abu Dabi GP’si Nico Hulkenberg’in Renault Takımı ile son yarışı.
Nico, 2017 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası sezonu öncesinde Renault F1 Takımı’na katıldı ve ekibe deneyim zenginliği getirdi. F1 kariyerinde altı sezon boyunca 115 yarışla pistte en güçlü sürücülerden biri olarak öne çıktı.

Nico Hulkenberg takıma katılmadan önce, Renault ilk sezonunda dokuz puanla sekizinci olmuştu. Hulkenbergli ilk yıl Renault, bir önceki yıl elde ettiği puanın yedi katı puan aldı. Nico alınan puanların %75’ine katkıda bulundu ve takımı Markalar Şampiyonası’nda altıncı sıraya yükseltti.

Renault, 2018 sezonunda Carlos Sainz’in de takıma katılmasıyla şampiyonada 122 puanla dördüncü oldu. Toplam puanın yarısını (69 puan) yine Nico Hulkenberg sağladı. Sürücüler Şampiyonası’nda da Nico, yedinci oldu. Bu sonuç onun Formula 1’deki kariyerinde en iyi pozisyon oldu.

“Kötü bir yarıştan sonra bile ölçülü, yapıcı olabiliyor”

Spor Direktörü Alan Permane, ekibiyle birlikte hem fabrikada hem de pistte geçirdiği süre boyunca Nico ile yakın bir şekilde çalıştı. Alan Permane, Nico için şunlar söyledi: “Nico, her aşamada işin içinde olmayı başarabilen bir sürücü. Otomobilin geliştirilmesi için her zaman bize yardımcı oldu. Teknik anlayışı bizim için çok önemliydi. Çünkü söyleyecek bir şeyi olduğunda, her zaman dinlemeye değerdi. Otomobille ilgili geri bildirimi, her şeye duygularıyla yaklaşması F1 camiası için istisnaidir. Kötü bir yarıştan sonra bile ölçülü, yapıcı detaylı bilgi sunabiliyor.”

Nico, bizi başka bir seviyeye taşıdı”

Üç yıllık görev süresi boyunca Nico için Yarış Mühendisi olan Mark Slade ise şunları söyledi: “Nico, 2017’de takıma katıldığında bizi başka bir seviyeye taşıdı. Zeki, verimli ve hiçbir zaman ortalıkta boş boş dolaşmadı. Ayni zamanda iyi bir mizah anlayışı var. Bu da ekibi daha fazla motive ediyor. Her zaman kararlı ve çok esnek. Onunla çalışmak bir zevkti. Kariyerim boyunca çalıştığım yarış pilotlarının en üst çekmecesinde olduğunu söyleyebilirim. Takımın bir parçası olarak hissetti ve gelişimimize gerçekten yardımcı oldu ve bu bizim için iyi bir duygu oldu.”

“Nico’nun F1’deki ilerlememizde etkili olduğu açık”

Takım sorumlusu ve Renault F1 Team’in Genel Müdürü Cyril Abiteboul Nico Hulkenberg’i şöyle özetledi: “Nico’nun F1’deki ilerlememizde etkili olduğu açıktır. Bir sonraki adımı atmamıza yardımcı olacak deneyime ve olgunluğa sahip bir sürücüye ihtiyacımız vardı ve bundan daha fazlasını isteyemezdik. Çok güçlü özelliklere sahip olduğu için kolay bir karar değildi: O da bizi motive eden, her zaman motive olmuş ve daha fazlasını arayan ve ileri iten harika bir sürücü. Gelecek için ona bol şanslar diliyor ve son üç yılda Renault F1 ekibine sağladığı katkılardan dolayı içtenlikle teşekkür ediyoruz. ”