Renault’dan Tesla ve VW’e rakip elektrikli otomobil geliyor

2113
Renault'dan Tesla ve VW'e rakip elektrikli otomobil geliyor

Fransız otomobil üreticisi, Tesla’nın Model 3 ve Volkswagen’in ID3 modelleriyle yarışabilecek, Zoe’dan daha büyük tam elektrikli bir otomobil üreteceğini açıkladı.

Renault, Avrupa’da elektrikli otomobillere olan talebin artmasıyla rakipleriyle boy ölçüşmek için elektrikli otomobil atağına geçti. Özellikle Tesla Model 3’ün Avrupa pazarında beklenenden fazla talep görmesi ve akabinde Volkswagen’in ID3 modeliyle pazara iddialı bir şekilde girecek olması, Fransız üreticinin elektrikli otomobil projelerinde değişikliğe yol açtı.

Zoe, Tesla Model 3 ve Volkswagen ID3 ile başa çıkabilir mi?

Renault’nun elektriklisi Zoe, pazarda fiyat avantajına sahip, ancak küçük kompakt bir otomobil. Doğal olarak Tesla Model 3 ve Volkswagen ID3 ile boy ölçüşmesi mümkün değil. Bunu gören Renault bu konuda strateji değişikliğine giderek, daha lüks ve Zoe’dan daha büyük bir model üzerinde çalışmaya başladı. Sızan bilgilere göre Renault, rağbet gören mevcut modellerinden birini tamamen elektrikli versiyonunu hayata geçirerek, pazara sunabilir.

Renault elektrikli otomobil bölümünün Ticari Direktörü Emmanuel Bouvier’e göre, söz konusu otomobil Nissan ve üçüncü ittifak ortağı Mitsubishi Motors ile ortak bir platformda üretilebilir.

Bouvier, yeni aracın mevcut bir modelden üretilebileceğinin de altını çizerek; “Tüm segmentlerde elektrikli otomobillerle var olacağız. Bunun için ürün gamımızın kapsamını geliştirmek için çalışıyoruz. Tesla ile rekabet içinde olacağımızı söylemek için henüz çok erken, ancak açıkça pazarın daha büyük bir kısmını karşılamayı planlıyoruz” dedi.

Renault’dan 8 yeni elektrikli model geliyor!

Renault, 2022 yılına kadar sekiz elektrikli yeni model üretip pazara sunacak. Oysa Renault Nissan ittifakının 2017’deki planı 2022’ye kadar 12 yeni elektrikli otomobil üretmekti.