Rolls-Royce’un sürdürülebilir dijital dönüşüm yolculuğu

337

Rolls-Royce, 2030 yılına kadar kendi faaliyetleri ve tesislerinden kaynaklanan emisyonları net sıfıra indirmeyi ve faaliyet gösterdiği sektörlerin 2050 yılına kadar net sıfır karbon salınımına ulaşmasında öncü rol oynamayı taahhüt etti.

  • IntelligentEngine platformunda, kendi faaliyetlerini ve havacılık endüstrisindeki faaliyetlerini tamamen karbondan arındırmayı planlayan Rolls-Royce, bu yolculukta kendilerine yardımcı olacak verileri elde etmek için Microsoft Azure, Azure Databricks ve Power BI gibi sistemleri kullanmayı seçtiğini açıkladı.

Büyük öneme sahip olan “güce” 100 yılı aşkın süredir öncülük eden Rolls-Royce, önümüzdeki 100 yıl boyunca da bu süreci devam ettirmek için yeni çalışma şekillerine geçişi hızlandırdığını duyurdu. Rolls-Royce Sürdürülebilirlik Başkanı Rachael Everard konuyla ilgili, “Rolls-Royce olarak 100 yıl daha var olmak istiyoruz ve bunu başarmak için hızla karbondan arınmamız gerekiyor. Karbon emisyonlarını azaltmanın en zor olduğu sektörlerde faaliyet gösteriyoruz. Bu konumumuz, dünya net sıfır karbonlu bir geleceği benimsemişken sektörlerdeki inovasyonumuzu daha önemli bir hâle getiriyor” dedi.

Microsoft ile yapılan ortaklığın, Rolls-Royce’un 2050 yılına kadar net sıfır karbon salınımına ulaşma taahhüdünü yerine getirmesine yardımcı olacağı ifade edildi.

Her motoru münferit olarak ele almak

Rolls-Royce her motorun münferit olarak ele alındığını belirtiyor. Üretilen her bir motorun nasıl geliştirildiğini, bakımının nasıl yapıldığını ve nasıl işletildiğini adım adım takip eden Rolls-Royce, Microsoft ile yaptığı bu çalışma yardımıyla, ayrı ayrı her motora özel çalıştırma ve bakım önerileri oluşturabildiğini gözler önüne seriyor.

Bu süreçte israfı minimuma indirmeyi hedefleyen Rolls-Royce, denetimler arasındaki süreyi kısaltarak, yüksek maliyetli bileşenlerin ömrünü uzatmayı hedefliyor. Rolls-Royce ayrıca bakım sırasında daha az malzeme ve enerji harcamayı da operasyonlarında ön plana çıkartıyor.

Microsoft iş birliği sayesinde müşterileri için daha az kesinti ve aksaklık sağlamayı hedefleyen Rolls-Royce, bunun yanı sıra karbon emisyonlarını nasıl azaltacakları konusunda müşterilerine tavsiyelerde de bulunuyor.