Rus Lada bir Türk’e emanet!

2760
2017 Ekim ayında AvtoVaz Başkanı'na Kıdemli Mühendislik Danışmanı olarak atanan Cura, 1 Ocak 2018'den itibaren AvtoVaz Mühendislikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapacak.

|Abdullah Kurtay Haberi

Rusya’nın en büyük otomobil üreticisi AvtoVaz’ın Mühendislik ve Ürün Geliştirme Birimi’nin başına tanıdık bir Türk yönetici getrildi. Peki, Lada’nın üreticisi AvtoVaz’ın başına getirilen Türk kim?

Rusya’nın tarihi pazar lideri Lada’nın üreticisi AvtoVaz’ın başına Renault Nissan ittifakına mühendislik açısından çok önemli katkılar yapmış Selçuk Cura getirildi.

Cura, Nissan Japonya’da da mühendislik konusunda başkan yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştu. 2017 Ekim ayında AvtoVaz Başkanı’na Kıdemli Mühendislik Danışmanı olarak atanan Cura, 1 Ocak 2018’den itibaren AvtoVaz Mühendislikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapacak.

AvtoVaz Başkanı Nicolas Maure, “Selçuk Cura Lada’nın gelişimine önemli katkı yapacak.”

AvtoVaz Başkanı Nicolas Maure, konuya ilişkin “Selçuk Cura, şirketin iddialı orta vadeli planlarının uygulanmasında kilit rol oynayacak ve Rusya’daki mühendislik yeterliliklerimizi geliştirmeye katkı sağlayacak. Selçuk, Türkiye, Fransa ve Japonya’daki görevlerinde çok başarılı oldu. Eminim tecrübesi ve profesyonel yetkinlikleri, Rus ekipleri tarafından tasarlanan LADA araçlarının daha da geliştirilmesini büyük ölçüde destekleyecektir” dedi.

Lada 20 model ile Rusya’da değişmeyen pazar lideri

2008 yılında Renault Grubu’nun bünyesine katılan AvtoVaz, Rusya Binek Otomobil Pazarı’nın yüzde 20’sine sahip. AvtoVaz aynı zamanda Rusya’nın en geniş bayi ağına da sahip bulunuyor.

Renault Grubu ile AvtoVaz arasında yapılan ortaklıkla Renault markası olan Lada, şu anda B, B+, SUV ve LCV segmentlerinde yirmiye yakın modeliyle Rusya’nın değişmeyen pazar lideri konumunda.

Selçuk Cura Kimdir?

1 Ocak 2018’de göreve başlayacak olan Cura, 1964 doğumlu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Mezunu. Son dönemde Renault Hafif Ticari Araçlar Bölümü, Renault Fransa Başkan Yardımcılığı, Şase Mühendisliği ile Renault Megane II Sedan, Dacia Lodgy ve Dacia Dokker proje müdürü olarak görev yaptı.