Rus milyarder NASA’dan önce uzaylıların peşine düştü

3352

Rus Milyarder Yuri Milner, güneş sistemimizdeki donmuş ay Enceladus’u ilk inceleyecek ekibi kurmak için harekete geçti.

Son aylarda incelenmeye başlayan Satürn gezegeninin buzlarla kaplı ayı Enceladus’un, uzaylı yaşam formlarının gelişmesi için gerekli özelliklere sahip olduğu düşünülüyor.

NASA’nın şimdi Rusya’dan bir rakibi var

Rus Milyarder Yuri Milner, NASA’dan önce hareket ederek, güneş sistemimizdeki donmuş ay Enceladus’u ilk inceleyecek ekibi kurmak için harekete geçti.

Milner, Enceladus’a su altında bir yaşam formu bulmaları umuduyla düşük maliyetli bir araştırma ekibi göndermek istiyor. Rus milyarder, henüz NASA bu alanda çalışmalara başlamadan önce kendi ekibinin donmuş ayda tarihi bir keşif yapmasını umut ediyor.

Satürn’ün uydusunda yaşamı destekleyebilecek bulgular var mı?

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, 7 ay önce, yani Nisan ayında düzenlediği basın toplantısında Satürn’ün uydusunda yaşamı destekleyebilecek deliller bulunduğunu duyurmuştu. ‘Okyanus dünyalar’ olarak adlandırılan uydular üzerinde elde edilen son bulguları duyuran NASA bilim insanları, özellikle Enceladus uydusu, “bizim bildiğimiz anlamıyla canlı hayatının hemen hemen tüm gereksinimlerine sahip” açıklamasında bulunmuştu.

Buz örtüsünün altında ki okyanus!

Satürn’ün en büyük altıncı uydusu olan Enceladus’ta, buz örtüsünün altında okyanus bulunuyor. NASA 2020’lerde ‘Europa Clipper’ misyonunu hayata geçirmeye hazırlanıyor.