ŞAKA GİBİ: Formula 1 Turkish GP seyircili olacak!..

8385
ŞAKA GİBİ: Formula 1 Turkish GP seyircili olacak!..

Haydi gözümüz aydın…

Formula 1 Turkish GP seyircili olacak!..

Hem de 100 bin kişi yarışı izleyecek.

Bunları ben söylemiyorum.

Intercity İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak’ın düzenlediği ve otomobil medyasının büyük bölümünün çağrılmadığı basın toplantısını sosyal medyadan izlerken duydum.

Kulaklarıma inanamadım. Sonra tekrar izledim.

Nitekim ertesi gün Intercity’nin PR şirketi de o basın toplantısının içeriğini bülten olarak bizlere servis etti.

Orada, Vural Ak aynen şunları dile getiriyor:

“Dünyanın en heyecan verici pistlerinden birisine sahibiz. Bu büyük organizasyonda 100 bin kişiyi pistimizde ağırlayacağız. İnsanlarımız bu heyecana dilediğince ortak olabilsin diye, Formula 1 yönetimi ile yaptığımız yoğun görüşmeler sonucunda bilet fiyatlarını, Intercity’nin kuruluşunun 30’uncu yılı onuruna pistin belirli noktaları için günlük 30 TL’ye gelecek şekilde belirledik. Biletler 3 günlük kombine olarak kısa bir süreliğine bu fiyata göre satın alınabilecek. Sadece 90 TL ödeyerek 3 gün boyunca hem Formula 1 heyecanını, hem de katılımcılar için hazırladığımız diğer sürprizleri deneyimleyecekler. Dünyanın en ucuz Formula 1 biletlerini biz satacağız. Tüm Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun”

Bitmedi, devam ediyor:

Yarışı 100 bin kişi canlı izleyecek, pandemi önlemleri en üst seviyede alınacak

Intercity İstanbul Park’ın 200 bin kişi kapasiteli olduğunu ancak pandemi koşulları nedeniyle yüzde 50 kapasite ile 100 bin kişiyi ağırlayabileceğini söyleyen Vural Ak, sözlerine şöyle devam ediyor; “100 bin kişiyi en üst seviye tedbirleri uygulayarak ağırlayacağız. Bu yıl Covid-19 salgını kapsamında yarışlarda da birçok tedbir uygulanıyor. Takvimde Portekiz ve Rusya ile birlikte Türkiye yarışı da seyircili yapılacak. Bu sebeple Formula 1 yönetiminin de çok önem verdiği bir yarışız. Devletimiz ve ilgili kamu kurumlarımızın da desteğiyle çok başarılı ve aynı zamanda alınacak önlemler ile izleyicilerimiz için güvenli bir etkinlik planlıyor olacağız.”

Organizasyon için bilet satın alanlara çok özel sürprizler hazırladıklarını da söyleyen Vural Ak devamla; “Formula 1 hafta sonunda diğer bir sürprizimiz de ülkemizin en büyük otomobil, motor sporları ve aile festivali olan V Weekend Motoring’i de yarış hafta sonuna ekledik. Bu kapsamda F1 yarışının yanında, Türk sporcularımızın yarıştığı Intercity Cup yarışları, F1 Fan Zone etkinlikleri, V Weekend Motoring Festivali kapsamında otomobil şov ve gösterileri, farklı araç markalarının ve motosikletlerin tanıtım stantları, test sürüşleri, çocuk etkinlikleri ve konserler yer alıyor olacak” diyor…

Şaka gibi…

Pandeminin zirveye hızla tırmandığı, düğünlere, taziyelere, her türlü toplu etkinliğe kişi sayısı ve zaman kısıtlaması getirildiği, hatta bazı illerde yasaklandığı bir dönemde, tüm Avrupa yarışlarını seyircisiz yaparken, biz 100 bin kişiyi 3 gün boyunca piste taşıyacağız.

Sorması ayıp, hangi bilim kurulu, hangi sağlık kurulu yarışın seyircili olabileceğini onayladı. Bu aleni intihar… Kasım ayında gribin pik yaptığı dönemde, Covid-19’un ise nereye varacağını bilmediğimiz bir zamanda nasıl olur da yarışın seyircili yapılmasına izin veriliyor, aklım almıyor. Hem de 3 gün boyunca 100 bin kişiye hareketlilik kazandırarak böylesi büyük bir etkinlik… Üstüne üstlük yarışın yapılacağı pazar günü bir de festival düzenlenecek ve ardından konserler verilecek…

Evet şaka gibi!..

Futbol Federasyonu lig maçlarına 15 bin kişi alınacağını açıklamıştı, geçen hafta… Ne oldu. Sağlık Bakanı hemen ‘hayır’ dedi. Ve en azından şimdilik ilk yarının tümünün seyircisiz yapılmasına karar verildi. 40 bin kişilik stadlarda 15 bin kişiye izin verilmedi, 200 bin kişilik piste en az 100 bin kişi, hem de festivalli, konserli. Demek ki, bir yerden haber alınmış; Covid-19 Kasım ayında bitecek diye…

Formula1’in bir yarışlık dahi olsa tekrar Türkiye’ye getirilmiş olması elbette takdiri hak ediyor. Yeri gelmişken Turkish GP’sinin bu yıl sezon ortasında olsa bile takvime alınmasına kim ön ayak olduysa, hepsini kutluyorum.

Yarış yapılacak… Çok güzel… Evet, Türkiye bu organizasyonu çok iyi yapar… Doğru… Ama işin içine sağlık girince orada durmak gerekiyor.

Bu iş seyircisiz olmak zorunda. Pandeminin yeni pikler yaptığı şu dönemde; F1 Türkiye GP’sini TV’lerden izlemenin hazzı bile inanın hepimize yetecektir.