Sardunya Rallisi’nde saniye savaşını Hyundai Pilotu Neuville kazandı

2985

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 7. durağı olan Sardunya Rallisi’nde saniye savaşını Hyundai Pilotu Neuville kazandı.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın İtalya ayağı Sardunya Rallisi’nde saniyeler değil aslında saliseler birinciyi belirledi.
Sardunya Rallisi’nde bu yıl o kadar çok sürpriz yaşandı ki, son etaba kadar yarışta tansiyon düşmedi. İlk bölümde yarışı önde götüren Hyundai Pilotu Mikkelsen’ın kalmasıyla yarışın gidişatını ele geçiren M-Sport Ford World Rally Team Pilotu S.Ogier, 19. etaba kadar yarışı lider olarak götürdü. Aslında her etapta ensesinde deneyimli Pilot Neuville’nin nefesini hissediyordu. Neuville 19. etapta aradaki farkı 0.8 saniyeye kadar düşürdü. Herkes yarışın böyle biteceğini beklerken Neuville, son etap olan 20. etapta şampiyon sürücü Ogier’i gafil avladı. Neuville hem aradaki 0.8 saniye farkı kapattı, hem de 0.7 saniye farkla Sardunya Rallisi’ne damgasını vurarak, yarışı birinci sırada tamamladı ve çok önemli bir iş çıkardı.

Neuville adeta Ogier’e ders verdi

i20 WRC ile yarışan Hyundai Pilotu Neuville, 7. etapta lider M-Sport Ford World Rally Team Pilotu S.Ogier’in 10.9 saniye gerisindeydi. Neuville öyle bir taktik izledi ki, her etapta farkı düşürdü, o farkı düşürdükçe Ogier’in performansı düşüyordu. Aslında Ogier’in gözü etapta aklı ise telsizden gelecek Neuville’nin derecelerindeydi. Ogier hata yapmadı ama Neuville’nin baskısı üzerindeki stresi her dakika artırıyordu.Neuville 15. etap sonunda farkı 4.3 saniyeye indirdi. 18. etapta fark 1.3 saniyeye düştü. Hyundai Pilotu Neuville adeta uçuyordu. Ve 19. etapta fark 0.8 saniyeye düşünce, Ogier’in tansiyonu tavan yaptı. Çünkü tam 13 etaptan bu yana liderdi ve yarışı kazanmaması için bir neden yoktu. Fakat son etapta Neuville hem farkı kapattı, hem de 0.7 saniye öne geçerek, yarışı kazandı.

WRC’nin yeni yıldızı Lappi podyumda

Bu sezon WRC’nin en büyük kazanımı Toyota takımının genç Pilotu Lappi… Sardunya Rallisi’nde 3.’lük kupasının sahibi olan Lappi, co-pilotu Ferm ile emin adımlarla zirveye doğru ilerliyorlar. Bu sezon onlar için bir deneyim kazanma yılı olacak. Ama önümüzdeki yıllarda Lappi, bir Sainz, bir Kankkunen olma ibareleri taşıyor.
Bu arada yarışı lider götürürken mekanikten kalan Hyundai Pilotu Mikkelsen, FIA kuralları gereği, yarışa bir sonraki gün devam etti ve Genel Klasman’da 19. olmayı başardı.

WRC 2’nin yıldızı ise Kopecky

WRC 2’de WRC için çok hızlı bir pilot yetişiyor. J.Kopecky… Skoda Motorsport takımının pilotu Kopecky hem Genel Klasman 9.su, hem de WRC 2 klasmanı birincisi oldu.

Sardunya Rallisi Genel Klasmanı
1 Thierry Neuville, N.Gilsoul Hyundai Shell Mobis WRT Hyundai
2 Sebastien Ogier, J.Ingrassia M-Sport Ford WRT Ford
3 Esapekka Lappi, J.Ferm Toyota Gazoo Racing WRT Toyota
4 Hayden Paddon, S.Marshall Hyundai Shell Mobis WRT Hyundai
5 Mads Ostberg, T.Eriksen Citroen Total Abu Dhabi WRT Citroen
6 Craig Breen, S.Martin Citroen Total Abu Dhabi WRT Citroen
7 Jari-Matti Latvala, M.Anttila Toyota Gazoo Racing WRT Toyota
8 Ott Tanak, M.Jarveoja Toyota Gazoo Racing WRT Toyota
9 Jan Kopecky, P.Dresler Skoda Motorsport II Skoda
10 Teemu Suninen, M.Markkula M-Sport Ford WRT Ford