Sebastien Ogier, Türkiye Rallisi’nin şifresini verdi!

2109
Sebastien Ogier, Türkiye Rallisi'nin şifresini verdi!

2008’den bu yana Dünya Ralli Şampiyonası’nda aralıksız yarışan Fransız şampiyon pilot Sebastien Ogier, zorlu Türkiye Rallisi’nin şifresini verdi!

5 kez üst üste Dünya Şampiyonu olan Fransiz pilota göre Türkiye Rallisi’nin etapları birçok pilotun korkulu rüyası. Ogier, Türkiye Rallisi’ni kazanmak için, sezonun tüm rallilerinden daha fazla uyanık olmak gerektiğini söylüyor. Nedenini de şöyle açıklıyor: Yarış çizgisinde sıkça büyük kayalarla baş başa kalabiliyorsun. Bu bir pilot için kabus. Çizgiyi kaybetmeden ama hasar da görmeden, daha önemlisi hızınızı da düşürmeden devam etmek zorundasın!.. Anlık bir hata yarışa veda anlamına gelebiliyor…

Sıcaklık performansı düşürüyor!

Ogier Türkiye Rallisi’nin etaplarını bir zamanların Dünya Ralli Şampiyonası’nın efsanesi olan Akropolis Rallisi’ndeki etaplara benzetiyor. Hem sıcak, hem de birçok etapta düşük hızlarda gitmek zorunda kalındığına dikkat çeken Ogier, “Aslında Türkiye Rallisi etapları seyir açısından benzersiz. Tüm zorluklarına rağmen pilotlara da müthiş deneyimler kazandırıyor. Türkiye Rallisi’nde hızı düşürmek zorunda kaldığın etaplar, yarışın kaderini de belirliyor. Sürat düştükçe otomobilin soğuma sorunu da çıkıyor. Hem pilot kabininde, hem motorda; performansın düşmesine neden oluyor. Pilot ve co-pilotta konsantrasyon problemi, motorda da soğutma problemi baş gösteriyor” dedi.

Yarışı kazanmak için, diğer rallilere oranla daha fazla dikkat gerekiyor”

Ekibin birinci önceliğinin otomobili kollamak olduğunun altını çizen Ogier; “Doğru ve hızlı karar veren, otomobilini tüm olumsuz parkur koşullarına rağmen doğru çizgide tutabilen ve en önemlisi kokpitteki sıcak havaya yenilmeyen, finişe rahat gelir. Bu arada lastik tercihlerinin de doğru yapılması gerekiyor. Bu kez Türkiye Rallisi’ni kazanmaya en yakın pilot olarak kendimi görüyorum” dedi.

Yıllar ve Sebastien Ogier
2017 WRC Ford Fiesta WRC 232 Puanla Şampiyon
2016 WRC Volkswagen Polo R WRC 268 Puanla Şampiyon
2015 WRC 263 Puanla Şampiyon
2014 WRC Volkswagen Polo R WRC 267 Puanla Şampiyon
2013 WRC Volkswagen Polo R WRC 290 Puanla Şampiyon
2012 WRC Skoda Fabia S2000 41 Puanla Onuncu
2011 WRC Citroen DS3 WRC 196 Puanla Üçüncü
2010 WRC Citroen C4 WRC 167 Puanla Dördüncü
2009 WRC Citroen C4 WRC 24 Puanla Sekizinci
2008 WRC Citroen C2 R2 1 Puanla Yirmibirinci
2008 JWRC Citroen C2 R2 42 Puanla Şampiyon